لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

لوکاشنکو: روسیه می‌تواند موشک های قاره‌پیما در بلاروس مستقر کند


رئیس جمهوری بلاروس روز جمعه گفت روسیه که قبلاً تصمیم به استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس گرفته است، در صورت لزوم می‌تواند «موشک‌های هسته‌ای قاره‌پیما» را نیز در آنجا مستقر کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، الکساندر لوکاشنکو که بلاروس را در معرض تهدیدات غرب می‌داند، در سخنرانی سالانه خود خطاب به قانونگذاران و مقامات دولتی گفت:«برنامه‌های مسکو برای استقرار تسلیحات هسته‌ای در این کشور به حفاظت از بلاروس کمک خواهد کرد.»

رئیس جمهوری بلاروس گفت: «من سعی نمی‌کنم کسی را بترسانم یا باج‌گیری کنم. من می‌خواهم از بلاروس محافظت کنم و صلح را برای مردمش تضمین کنم.»

اگرچه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز شنبه گفت که موشک‌های تاکتیکی تحت کنترل مسکو باقی می‌مانند، لوکاشنکو پیشنهاد کرد که در صورت تهدید بلاروس به نابودی، می‌تواند با توافق روسیه از آنها استفاده کند.

پوتین برنامه‌های خود برای استقرار تسلیحات را به اقدامات آمریکا در اروپا تشبیه کرده و گفته روسیه کنترل این تسلیحات را به بلاروس نمی‌دهد.

با این حال این ممکن است اولین بار از اواسط دهه ۱۹۹۰ باشد که مسکو چنین تسلیحاتی را در خارج از روسیه مستقر می‌کند. کارشناسان به رویترز گفتند که این یک تحول قابل توجه است، زیرا روسیه تاکنون افتخار می‌کرد که برخلاف آمریکا سلاح‌های هسته‌ای را در خارج از مرزهای خود مستقر نکرده است.

XS
SM
MD
LG