لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

بانک آمریکا محکوم به پرداخت ۱۶ ميليارد دلار شد


اریک هولدر، دادستان کل ايالات متحده (چپ) و مديرعامل بانک آو آمريکا، برايان موينهن (راست)
اریک هولدر، دادستان کل ايالات متحده (چپ) و مديرعامل بانک آو آمريکا، برايان موينهن (راست)

گروه‌های حمایت از مصرف‌کنندگان از دولت انتقاد کرده‌اند که اتهامات جدی‌تری علیه این شرکت‌های مالی، يا مديران ارشد آنها، اقامه نکرده است

بنا به گزارش رسانه‌های خبری آمریکا، «بانک آو آمریکا» (Bank of America) با پرداخت بيش از ۱۶ ميليارد دلار برای حل‌وفصل دعاوی مربوط به اوراق بهادار وام مسکن موافقت کرده است. اين اوراق بهادار وسيله سرمايه‌گذاری‌هايی بود که تاحدزيادی مسئول بحران بزرگ مالی سال ۲۰۰۸ شناخته می‌شود.

گزارش‌ها حاکی است که هفته پيش در تماس تلفنی بین برايان موينهن، مديرعامل بانک آمريکا، و اریک هولدر، دادستان ايالات متحده، توافقات اوليه حاصل شده بود. هنوز کار بيشتری بر روی جزئیات توافق بايد انجام شود تا بصورت نهايی درآيد، اما منابع مختلف می‌گویند «بانک آو آمریکا» ۹ ميليارد دلار نقد پرداخت خواهد کرد و باقی‌مانده پول جريمه صرف کمک به صاحبان خانه‌هايی می‌شود که در تلاش برای از دست ندادن خانه‌های خود هستند.

دادستان‌های فدرال تصاحب بانک «کانتری‌وايد» و شرکت سرمايه‌گذاری «مريل لينچ» توسط «بانک آو آمريکا» را مورد بررسی قرار داده‌اند، که جمعا اوراق بهاداری به ارزش ۹۶۵ ميليون دلار در اختيار داشته و وام‌های مسکن مشتريان خود را پشتوانه آن قرار داه بودند. اوراق بهادار مزبور شامل وام‌های خانه بدون پشتوانه بودند که صاحبان آنها قادر به بازپرداخت وام‌های خود نشده بودند.

کیفیت پایین وام‌ها موجب خسارت سرمایه‌گذارانی شد که اوراق بهادار را با پشتوانه آن وام‌ها خريده بودند. عامل ديگری که به ضرر سرمايه‌گذاران تمام شد، موج عظيم سلب حق مالکیت از مالکان خانه‌هايی شده بود که نتوانسته بودند اقساط وام خود را بپردازند، که اين خود منجر به بدترین رکود اقتصادی از زمان رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰ شد.

توافقنامه‌ بانک آو آمريکا با دولت بزرگترین توافقی است که در ارتباط با اوراق بهادار مسموم با دولت فدرال به انجام رسيده است. وزارت دادگستری تاکنون توافقات چند میلیارد دلاری با دو بانک بزرگ آمریکا، يعنی جی پی مورگان چیس و سیتی گروپ امضا کرده است.

اما گروه‌های حمایت از مصرف‌کننده از دولت انتقاد کرده‌اند که اتهامات جدی‌تری علیه این شرکت‌های مالی، يا مديران ارشد آنها اقامه نکرده است، که وام‌های مسکن معيوب را به مصرف‌کنندگان بی‌خبر فروخته بودند.

XS
SM
MD
LG