لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۱

ادای سوگند شیخ حسینه برای نخست وزیری بنگلادش


شیخ حسینه روز دوازدهم ژانویه در حالی که رئیس جمهوری بنگلادش در کنارش ایستاده بود، شوگند نخست وزیری را ادا کرد.
شیخ حسینه روز دوازدهم ژانویه در حالی که رئیس جمهوری بنگلادش در کنارش ایستاده بود، شوگند نخست وزیری را ادا کرد.

شیخ حسینه برای دومین بار پیاپی، و در مجموع برای سومین بار نخست وزیری بنگلادش را در دست گرفت، اما انتخاباتی که به پیروزی وی منجر شد، با کمترین تعداد رأی دهندگان و بیشترین خشونت ها همراه بود.

روز یکشنبه شیخ حسینه برای آغاز دومین دور پیاپی نخست وزیری بنگلادش سوگند یاد کرد. وی این بار در یکی از خشونت بارترین انتخابات کشور – که دستکم ۱۸ کشته برجاگذاشت، به پیروزی رسید.

با تحریم انتخابات از سوی حزب ناسیونالیست بنگلادش به رهبری خالده ضیاء نخست وزیر پیشین آن کشور، پیروزی خانم حسینه و حزب حاکم عوامی لیگ از پیش مشخص بود. در بیشتر حوزه های انتخابیه، نامزدهای حزب عوامی لیگ رقیبی نداشتند.

در دو دهه گذشته، سیاست بنگلادش بین این دو زن قدرتمند دست به دست شده است.
تحلیلگران می گویند از آنجا که شیخ حسینه با بحران سیاسی عمیق رو به روست و فراخوان جامعه بین المللی و مخالفان دولت بنگلادش برای برگزاری انتخابات مجدد بالا گرفته است،احتمال می رود دوره صدارت وی کوتاه باشد.

شیخ حسینه در سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ هم نخست وزیری بنگلادش را برعهده داشت.

شمار افرادی که برای رأی دادن به حوزه ها مراجعه کردند به نحو چشمگیری اندک بود؛ و حملات فعالان سیاسی به ۱۵۰ حوزه رأی گیری در سراسر کشور موجب تعطیل آنها شد.

از چند روز مانده به برگزاری انتخابات، دهها هزار نیروی نظامی و انتظامی در شهرهای مختلف کشور مستقر شده بودند، اما حضور آنها مانع از بروز خشونت ها نشد. بیشتر کشته شدگان روز انتخابات افرادی بودند که هدف گلوله پلیس واقع شدند. دو نفر از کارکنانحوزه های رأی گیری هم در میان کشته شدگان بودند.

سازمان های بین المللی نظارت بر انتخابات از اعزام ناظران به بنگلادش خودداری کردند.

اوپوزیسیون بنگلادش پیش از برگزاری انتخابات خواستار استعفای خانم حسینه، و واگذاری قدرت به یک دولت موقت برای نظارت بر انتخابات شده بود. وی عنوان کرد که این شیوه سنتی موجب آشوب های سیاسی شده، درخواست مخالفان را رد کرد.

ناآرامی های اخیر بیش از ۱۵۰ کشته در نقاط مختلف بنگلادش برجاگذاشته، که اکثر آنها مربوط به دو ماه اخیر می شود.
XS
SM
MD
LG