لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

تظاهرات اعتراضی به اعدام رهبر اسلامگرایان بنگلادش


فعالان اسلامگرا در بنگلادش روز جمعه در اعتراض به اعدام یکی از رهبرانشان، چندین خانه و فروشگاه را به آتش کشیدند. عبدالقادر ملا، رهبر اسلامگرایان بنگلادش، شامگاه پنجشنبه، پس از رد شدن درخواست تجدید نظر او، به اتهام جنایات جنگی اعدام شد.

کمی پس از اعدام عبدالقادر ملا، رسانه های بنگلادش از درگیری میان پلیس و تظاهرکنندگان اسلامگرا خبر دادند که دست کم ۳ کشته برجای نهاده بود.
گفته می شود که بسیاری از حملات علیه حامیان حزب حاکم و اقلیت هندو صورت گرفته که بسیاری از آنان طرفدار نخست وزیر هستند و از اعدام رهبر اسلامگرایان ابراز خرسندی کرده اند.

خبرنگار صدای آمریکا در داکا، پایتخت بنگلادش گفت روز پنجشنبه تمهیدات امنیتی سنگینی بر شهر حاکم بود. جماعت اسلامی حزب متبوع ملا، خواستار اعتصاب عمومی در کل کشور برای روز یکشنبه شده است.

عبدالقادر ملا، طی جنگ استقلال بنگلادش از پاکستان در سال ۱۹۷۱ به جرم ارتکاب جنایات جنگی محکوم شناخته شده بود. منتقدان بیم آن دارند که اعدام او جرقه موج جدیدی از خشونت های سیاسی پیشاپیش انتخابات ماه آینده را بیافروزد.

پیشتر جماعت اسلامی با صدور بیانیه ای هشدار داده بود که اعدام عبدالقادر ملا، عواقب جدی به دنبال خواهد داشت.
سازمان دیدبان حقوق بشر مستقر در نیویورک نیز به دولت بنگلادش درباره اعدام ملا بدون بررسی حکم اعدام هشدار داده بود.

جماعت اسلامی طی جنگ خونین داخلی که در سال ۱۹۷۱ به تاسیس کشور بنگلادش منجر شد، از ارتش پاکستان حمایت کرد. حزب اتحادیه عوامی، متعلق به خانم شیخ حسینه، نخست وزیر بنگلادش می گوید ۳ میلیون نفر در آن جنگ کشته شدند. منابع مستقل شمار کشته شدگان آن جنگ را بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر تخمین می زنند.
XS
SM
MD
LG