لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۴

انتخابات بنگلادش: رأی کم، درگیری زیاد


حوزه های رأی گیری در داکا و دیگر شهرهای بنگلادش تحت کنترل شدید امنیتی بود. داکا - ۵ ژانویه ۲۰۱۴
حوزه های رأی گیری در داکا و دیگر شهرهای بنگلادش تحت کنترل شدید امنیتی بود. داکا - ۵ ژانویه ۲۰۱۴
هر چند پیروزی حزب حاکم عوامی لیگ در انتخاباتی که احزاب اپوزیسیون آن را تحریم کرده اند قطعی به نظر می رسد، اما همین امر می تواند بن بست سیاسی در بنگلادش را عمیق تر کند.

پیامک های تلفنی دولت بنگلادش و درخواست از مردم برای حضور «بدون واهمه» در انتخابات، در جو خشونت آمیزی که روز یکشنبه بر سراسر کشور حاکم بود، نتوانست مردم را به پای صندوق های رأی بکشاند.

در مناطق روستایی دهها صندوق رأی به آتش کشیده شد یا هدف بمب های دست ساز فعالان گروههای مخالف قرار گرفت.

درگیری میان پلیس با مخالفان و معترضان موجب اخلال و تعلیق رأی گیری در برخی نقاط شد. بنابه گزارش ها، یک مسئول صندوق رأی بر اثر ضربات وارده از سوی مهاجمان کشته شد.

حزب ملی بنگلادش و شمار دیگری از احزاب مخالف دولت انتخابات را تحریم کرده بودند. از این رو، حزب عوامی لیگ – در غیاب رقیبان توانسته است بیش از نیمی از کرسی های مجلس را تصاحب کنند. تحریم انتخابات پس از آن اعلام شد که دولت از درخواست اوپوزیسیون برای برگزاری انتخابات توسط یک دولت موقت بی طرف – چنانکه در دوره های پیش هم انجام شده – خودداری کرد.

رهبر یکی از احزاب مخالف دولت بنگلادش می گوید: «این واقعیت که عده بسیار بسیار اندکی در رأی گیری شرکت کردند نشان می دهد که مردم هیچ نفعی در انتخابات ندارند و فکر می کنند این انتخابات ارزش رأی دادن ندارد.

شبکه های تلویزیونی تعداد زیادی از مراکز رأی گیری را نشان داد که خالی از رأی دهنده بود.

عطاء الرحمن، استاد علوم سیاسی در دانشگاه داکا می گوید شمار رأی دهندگان در انتخابات روز یکشنبه ممکن است در طول تاریخ بنگلادش پایین ترین باشد؛ و همین اوپوزیسیون را دلگرم خواهد کرد که برای برگزاری انتخابات جدید به دولت فشار بیاورند.

تحلیلگران سیاسی در بنگلادش می گویند دولت جدید قدرت معنوی نخواهد داشت و برای پایان دادن به بن بست سیاسی باید مذاکره و چانه زنی با مخالفان را در نظر بگیرد.
XS
SM
MD
LG