لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

بحرین برای مدیریت آب، کشاورزی و پزشکی با اسرائیل همکاری می‌کند


وزیر خارجه اسرائيل روز ۱۳ شهریور سفارت این کشور در بحرین را افتتاح کرد
وزیر خارجه اسرائيل روز ۱۳ شهریور سفارت این کشور در بحرین را افتتاح کرد

سفیر بحرین در اسرائیل روز پنجشنبه ۱۶ شهريور ، گفت که این کشور قصد دارد در زمینه فناوری‌هایی که به مدیریت آب و مقابله با تغییرات آب و هوایی کمک می‌کند، همکاری بیشتری با اسرائيل داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خالد یوسف الاجلاهمه در یک کنفرانس مربوط به شرکت‌های نوآفرین (استارت‌آپ) در تل آویو گفت که این همکاری یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد.

سخنان او به مناسبت سومین سال پیمان ابراهیم ابراز شد؛ پیمانی که روابط امارات متحده عربی و بحرین با اسرائيل را عادی کرد.

سفیر بحرین در عین حال گفت برخی با آمدن به اسرائیل مشکل دارند و اسرائیلی‌ها نیز به طور عمده، دبی و ابوظبی را پیش از بحرین مد نظر دارند.

اسرائیل روز دوشنبه ۱۳ شهریور، سفارت خود را در بحرین افتتاح کرد. مقامات دو کشور با افزایش پروازهای مستقیم، گردشگری، حجم تجارت و سرمایه گذاری موافقت کرده‌اند.

سازمان اوراق بهادار اسرائیل در روزهای اخیر توافق‌نامه‌ای در مورد فناورهای مالی با بانک مرکزی بحرین امضا کرد.

سفیر بحرین در همکاری با اسرائيل در مورد فناوری‌‌های مربوط به کشاورزی تاکید کرد و گفت این حوزه برای بحرین بسیار مهم است.

او اشاره کرد که بحرین به دنبال برخوردرای از فناوری مربوط به کاهش انتشار کربن در هوا است.

خالد یوسف الاجلاهمه همچنین به همکاری‌‌های پزشکی اشاره کرد و گفت کشورش با «مرکز پزشکی شبا» در اسرائیل همکاری دارد و پزشکان بحرینی در آن مرکز کار خواهند کرد و «شبا» قصد دارد یک مرکز نوآوری در بحرین افتتاح کند.

بر اساس این گزارش، ۶۰۰ شرکت اسرائیلی و بحرینی به تازگی به هم مرتبط شده‌اند و پروژه‌ای برای استخدام کارگران بحرینی به منظور استفاده از فرصت‌های شغلی در بخش فناوری‌های پیشرفته اسرائیل که به سرعت در حال رشد است، وجود دارد.

بحرین همراه با امارات متحده عربی در سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی توافقی را برای برقراری روابط رسمی با اسرائیل و با میانجیگری ایالات متحده امضا کرد که به پیمان ابراهیم شهرت یافت.

روبترز نوشت: امارات متحده عربی تاکنون بیشترین سود را از این روابط برده است، به طوری که اسرائیلی‌های بسیاری به دبی رفته‌‌اند و تجارت دوجانبه بین اسرائیل و امارات متحده عربی در سال ۲۰۲۲ میلادی از ۲.۵ میلیارد دلار بیشتر شده و در هفت ماهه اول سال ۲۰۲۳ به ۱.۸۵ میلیارد دلار رسیده است.

تجارت اسرائيل با بحرین در هفت ماه اول سال جاری میلادی فقط ۸.۵ میلیون دلار بوده است.

XS
SM
MD
LG