لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

ایران می‌گوید «بعد از تعطیلات» در مورد مفقود‌شدن فرید صفرلی توضیح می‌دهد


عکسی از فرید صفرلی که مادرش دیلار عسگارووا در اختیار صدای آمریکا گذاشته است.
عکسی از فرید صفرلی که مادرش دیلار عسگارووا در اختیار صدای آمریکا گذاشته است.

یک شهروند جمهوری آذربایجان پس از سفر به ایران در تاریخ ۳۰ بهمن سال ۱۴۰۱ مفقود شده و جستجوی مادر او برای یافتن فرزندش بی‌نتیجه مانده‌ است.

به گزارش بخش آذربایجانی صدای آمریکا، دیلارا عسگارووا، مادر فرید صفرلی که پس از سفر به ایران ناپدید شده است در گفتگو با صدای آمریکا گفت که هنوز از وضعیت پسرش اطلاع خاصی ندارد و به جستجو برای یافتن پسرش ادامه می‌دهد.

دیلارا عسگراوا روز ۱۱ فروردین با معاون سفیر جمهوری اسلامی در آذربایجان دیدار کرد و پس از این ملاقات به صدای آمریکا گفت: «معاون سفیر اعلام کرد که پاسخ نامه وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در خصوص فرید صفرلی تا ۱۳ فروردين داده خواهد شد.»

وی تصریح کرد: «معاون سفیر علت تاخیر در پاسخ به نامه ۱۸ اسفند وزارت امور خارجه آذربایجان را تعطیلات در ایران اعلام کرد.»

به گفته مادر این فرد مفقود شده، معاون سفیر در واکنش به نگرانی‌های او صرفا به گفتن اینکه پاسخ به نامه یک روند اداری است اکتفا کرد و توضیح خاصی نداد.

سفارت ایران در آذربایجان در پاسخ به سوالات مکرر وی تاکید کرده که در صورت کسب اطلاعات جدید اطلاع رسانی خواهد شد.

دیلارا عسگاروا در مورد جست و جوهای خود در ایران نیز به خبرنگار صدای آمریکا گفت: «جستجوی بی نتیجه‌ای بود، نه دختری که دوست فرید در ایران است را پیدا کرده و نه اطلاعاتی در مورد فرید کسب کرده است.»

وی افزود: «ما به پلیس ایران مراجعه کردیم و از طریق وکیل درخواستی به دادگاه فرستادیم تا اطلاعاتی درباره فرید ارائه کنند و کار دیگری نمی‌توانستیم بکنیم.»

دیلارا عسگارووا پیش‌تر به صدای آمریکا گفته بود که «پلیس شهر محل زندگی فرید در آلمان گفته است که پسرش از تهران خارج نشده است.»

پلیس آلمان از روی کامپیوتر فرید شماره تلفن، تصویر و مشخصات دوست دختر فرید در ایران را کشف کرده است اما در جستجوی صورت گرفته اثری از وی در ایران پیدا نشده است.

مادر فرید صفرلی در مورد سفر خود به ایران گفت: «تلفن دوست دختر فرید جواب نداد. در محل کار او نیز از ارائه اطلاعات خودداری کردند.»

به گفته وی در مراجعه به پلیس مشخص شد اطلاعات مربوط به فرید در سیستم سازمان‌های انتظامی ایران وارد نشده است.

وی در مورد مراجعه به پلیس نیز گفت: «گفتند اگر فرید با اتهام عادی بازداشت شده بود حتماً اطلاعاتی در مورد او در سامانه وجود داشت اما جرایم سنگین در سیستم نمایش داده نمی شود. پرسیدم جرم سنگین چیست؟ گفتند جاسوسی و جنایات دیگر.»

بر اساس اطلاعات رسمی، وزارت امور خارجه آذربایجان در تاریخ ۹ مارس در نامه‌ای از ایران در مورد گم شدن فرید صفرلی، شهروند آذربایجانی و دانشجوی دانشگاه "ینا" آلمان که به ایران سفر کرده است، سوال کرده است، اما خبری از پاسخ به نامه در میان نیست.

به گفته مادر فرید، «دوست‌دختر پسرش شهروند ایران است و در شهر ینا در آلمان، در یک برنامه آموزش پزشکی شرکت کرده بود که همانجا با پسرش آشنا شد و با هم ملاقات می‌کردند، اما این دختر پس از پایان دوره آموزشی به ایران بازگشته و با پسرش تماس تلفنی داشته است.»

در هفته‌های اخیر تنش بین جمهوری اسلامی و آذربایجان اوج گرفته است. دولت آذربایجان تمام کارمندان سفارت خود در تهران را به باکو فراخوانده و شکوائیه‌هایی علیه جمهوری اسلامی در برخی از مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای که ایران نیز در آنها عضو است به ثبت رسانده است.

XS
SM
MD
LG