لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۰

استرالیا بدرفتاری با پناهجویان را رد کرد


استرالیا ادعاهای جدید مبنی بر این که پناهجویان مورد بدرفتاری نیروی دریایی آن کشور قرار گرفته اند را رد کرد. وزیر مهاجرت استرالیا برای اولین بار تایید کرد که این کشور قایق های حامل پناهجویان را به اندونزی بازمی گرداند.

سکات موریسون، وزیر مهاجرت استرالیا سکوت چندماهه درباره عملیات نیروی دریایی در حفاظت از مرزها و سرکوب قاچاق انسان را شکست و بر مسئله فوق صحه گذاشت.

یک پناهجوی سومالیایی به شبکه خبری استرالیا گفت که ماموران نظامی به چشم هایش اسپری مخصوصی زدند که باعث شد به داخل یک موتور داغ بیافتد و دست هایش بسوزد. گفته می شود که این نوع بدرفتاری در جریان عملیات بازگرداندن کشتی حامل پناهجویان به اندونزی به کرات به وقوع پیوسته است.

پیشتر در ماه جاری میلادی، ویدئویی از یک گروه دیگر پناهجویان منتشر شد که نشان می داد پناهجویان مجروح شده و دچار سوختگی شده اند. آنان گفتند که ماموران استرالیایی در جریان عملیات استرداد کشتی آن ها را مجبور کرده اند که موتور داغ قایق را بگیرند.
مقامات استرالیایی این ادعاها را رد کرده اند.

سکات موریسون، وزیر مهاجرت استرالیا گفت به رفتار پرسنل نیروی دریایی و پشتیبانی مرزی کشورش اطمینان دارد و می داند که آنان مطابق «آموزش هایی که برای رویارویی با شرایط خاص دیده اند که پرسنل آن کشور رفتار حرفه ای داشته اند. او گفت: «ما آنجا خدمات تاکسی نداریم بلکه عملیات امنیت مرزی انجام می دهیم. اگر رفتاری تهدیدآمیز رخ دهد، پرسنل ما وظیفه خود را انجام می دهند.»

این اولین بار است که وزیر مهاجرت استرالیا تایید می کند قایق های حامل پناهجویان که وارد آب های استرالیا می شوند به اندونزی استرداد داده می شوند.

توقف موج پناهجویان به استرالیا که از طریق آب وارد می شوند یکی از وعده های انتخاباتی دولت محافظه کار استرالیا است. هرچند که وزیران آن کشور به مخفی کاری در این سیاست متهم هستند.

از ۱۹ دسامبر تاکنون هیچ قایقی که حامل پناهجویان قاچاقی باشد، به استرالیا نرسیده است.

رویکرد استرالیا، اندونزی را خشمگین کرده است. اندونزی می گوید سیاست استرالیا تمامیت ارضی آن کشور را نقض می کند. روابط استرالیا با جاکارتا به دنبال افشای خبر شنود مکالمات تلفنی اندونزی در سال گذشته به تیرگی گرایید. پس از آن خبر ورود کشتی استرالیایی به آبهای اندونزی و ماندن در آنجا طی انجام عملیات پناهجویان آن را وخیم تر کرد.
XS
SM
MD
LG