لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

غرق شدن قایق پناهجویان در آبهای اندونزی ۹ کشته به جای گذارد


اندونزی می گوید شمارکسانی که درغرق شدن یک قایق حامل پناهجویان جان سپردند، به ۹ تن افزایش یافته است و ناجیان به جستجو برای یافتن بازماندگان این سانحه ادامه می دهند.

پلیس اندونزی امروز چهارشنبه گفت ۹ جسد از آب های نزدیک ساحل جاوه غربی بیرون آورده شده است. قایقی کوچک روز گذشته(سه شنبه) درآنجا، چند ساعت پس از ترک یک روستا غرق شد.

شمار سرنشینان این قایق کوچک هنگامی که در میان بادهای نیرومند به حرکت درآمد، ۲۰۰ تن بود که اغلب آنها پناهجو بودند. ماهیگیران اندونزی و ناجیان ۱۸۹ نفر را در دریا یافتند و آنها را به یک روستای نزدیک بردند. امدادگران همچنین به جستجوی مسافران مفقود پرداختند.

اکثر سرنشینان قایق سری لانکایی بودند. دیگران ایرانی ها وعراقی ها را شامل می شدند. آنها امیدوار بودند به جزیره استرالیایی کریسمس ، در فاصله چند صد کیلومتری جنوب، برسند.

استرالیا هفته پیش سیاست خود را در مورد پناهجویان سخت کرد و گفت کسانی که سعی کنند با قایق وارد شوند، حتی اگرپناهندگی دریافت کنند، به پاپوآ (در گینه نو) فرستاده خواهند شد. گروه های حقوق بشری سیاست جدید را بی رحمانه نامیده و از آن انتقاد کرده اند.

کوین راد نخست وزیراسترالیا روز چهارشنبه گفت این اقدام پیامی بسیار روشن به قاچاقچیان می فرستد که گمان نکنند هر پناهجویی را که آنها به استرالیا بیاورند، پذیرفته می شود.

راد برای متوقف کردن ورود پناهجویان زیر فشار داخلی قرار دارد. طی سال اخیر، بیش از ۱۵۰۰ پناهجو به استرالیا رفته اند.
XS
SM
MD
LG