لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۹

اکثر پناهجویانِ عازم استرالیا نجات یافتند


جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا، که خبر نجات یافتن سرنشینان کشتی را اعلام کرد
جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا، که خبر نجات یافتن سرنشینان کشتی را اعلام کرد

روز چهارشنبه قانون گذاران استرالیا خواهان احیا لایحه اعزام تازه واردین به مالزی - در برابر قبول آوارگان تایید شده ساکن آنجا - شدند.

یک کشتی حامل پناهجویانی که رهسپار استرالیا بودند، بامداد چهارشنبه در اقیانوس هند واژگون شد. جولیا گیلارد- نخست وزیر استرالیا- به رسانه ها گفته است که امدادگران، ۱۲۵ تن از سرنشینان این کشتی را از آبهای اقیانوس هند نجات داده اند.

به گزارش استوشیتدپرس، خانم گیلارد افزوده است:«به نظرمی رسد که ۱۲۳ تا ۱۳۳ تن سرنشین این کشتی بوده اند، و بنابراین همه یا تقریباً همۀ سرنشینان نجات یافته اند، اما از آنجا که شمار دقیق مسافران روشن نیست، نمی توان در این مورد اظهار نظر قطعی کرد.»

دولت استرالیا می گوید طی عصر چهارشنبه، نیروهای امداد و نجات بیشتری برای یافتن مسافرانی که ممکن است مفقود باشند، اعزام خواهند شد.

محل واژگون شدن این کشتی، دویست کیلومتری شمال یکی از جزایر استرالیا به نام کریسمس لند و یکصد و هشتاد و پنج کیلومتری جنوب جزیرۀ جاوۀ اندونزی است.

به گفتۀ مقامهای استرالیایی، استرالیا خبراین حادثه را اعلام کرده و درپی آن، اندونزی نیروهای امداد خود را برای نجات سرنشینان کشتی اعزام کرده است. بدواً، دو کشتی تجاری مسافران را ازآبهای اقیانوس هند نجات داده اند.

غرق شدن این قایق در کمتر از یک هفته پس از حادثه مشابهی بود که در آن یک قایقی حامل بیش از ۲۰۰ پناهجو در همان ناحیه واژگون شد و بیش از ۹۰ تن جان سپردند.
این رویدادها موجب بحث های فراوانی در ابن باره در استرالیا شده است.

روز چهارشنبه، در حالی که کوشش های نجات جریان داشت، قانون گذاران استرالیا در باره لایحه ای بحث کردند که توافق سال پیش برای اعزام تازه واردین به مالزی - در برابر قبول آوارگان تایید شده ساکن آنجا - احیا شود.

اپوزیسیون استرالیا از قانون حمایت نکرده است زیرا مالزی کنوانسیون آوارگان سازمان ملل متحد را امضا نکرده، و موجب شده است مساله ای که از نظر سیاسی حساس است با بن بست رو به رو شود.

لایحه روز چهارشنبه با اکثریت اندکی در مجلس نمایندگان استرالیا تصویب شد، اما احتمال نمی رود در رای گیری سنا در روز پنجشنبه تایید شود.

آژانس آوارگان سازمان ملل متحد می گوید استرالیا در سال ۲۰۱۱ یازده ۱۸۰۰ درخواست پناهندگی دریافت کرد. امسال مقامات استرالیا بیش از ۵۰ قایق حامل افزون بر ۴۰۰۰ آواره را ردیابی کرده اند.

استرالیا مقصدی عمده برای مردمی است که کشورهای جنگزده مانند افغانستان، عراق و سری لانکا فرار می کنند.
XS
SM
MD
LG