لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

وزیر دفاع آمریکا میزبان همتای اوکراینی؛ پنتاگون: همکاری‌های دفاعی دوجانبه مورد بحث قرار می‌گیرد


لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده (راست) و رستم عمروف، وزیر دفاع اوکراین
لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده (راست) و رستم عمروف، وزیر دفاع اوکراین

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده قرار است روز سه شنبه ۱۲ تیر میزبان رستم عمروف، وزیر دفاع اوکراین باشد.

پنتاگون می‌گوید که جلسه مشترک این دو حمایت ایالات متحده از امنیت اوکراین را نشان خواهد داد.

این گفت‌و‌گوها یک هفته قبل از نشست ناتو به میزبانی ایالات متحده انجام می شود؛ نشستی که در آن حمایت نظامی از اوکراین برای دفاع در برابر تهاجم روسیه در دستور کار است.

روز دوشنبه ۱۱ تیر، سابرینا سینگ، معاون سخن‌گوی پنتاگون گفت که این دو مقام «در مورد همکاری‌های دفاعی دوجانبه، مسائل امنیتی منطقه‌ای و راه‌های تقویت مشارکت دفاعی بین ایالات متحده و اوکراین گفت‌و‌گو خواهند کرد.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور‌خارجه ایالات متحده نیز روز سه شنبه میزبان مذاکراتی با آندری‌یرماک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین هم روز دوشنبه گفته بود که انتظار دارد این ماه (ماه ژوئیه) «قدرت بیشتری برای اوکراین، به‌ویژه در زمینه حفاظت از آسمان و دستیابی به امنیت واقعی» به ارمغان بیاورد.

او گفت: «تسلیحات دوربرد، جت‌های جنگنده – با کیفیت و کمیت کافی – و سیستم‌های بیشتر دفاع هوایی عوامل مهمی هستند که بر کل روند این جنگ اثر می‌گذارند.»

اوکراین همچنین به دنبال تقویت تولید داخلی پهپادهای تهاجمی خود بوده و با پهپادهایش حملاتی هوایی را به ویژه در امتداد مرز اوکراین و روسیه انجام داده است.

وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه اعلام کرد که چهار پهپاد اوکراینی را در منطقه بریانسک، چهار پهپاد را در منطقه بلگورود و سه پهپاد دیگر را بر فراز جزیره کریمه تحت اشغال روسیه سرنگون کرده است.

ایالات متحده در مدت بیش از دو سالی که از تهاجم روسیه به اوکراین می‌گذرد، بزرگترین حامی اوکراین در این جنگ بوده و کمک‌های نظامی ایالات متحده، پس از چند ماه توقف به علت بن‌بست سیاسی در کنگره آمریکا، دوباره به سوی اوکراین سرازیر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG