لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

شرکت آنگ سان سوچی در رژه نظامی برمه


آنگ سان سوچی، رهبر اپوزیسیون برمه روز چهارشنبه در جریان برگزاری رژه نظامی در کنار ژنرال های قدرتمند ارتش این کشور ایستاد. رژه ارتش به مناسبت روز نیروهای مسلح در برمه برگزار شد.

حاکمیت نظامی برمه رهبر دمکراسی خواه را به مدت دو دهه در حبس خانگی نگاه داشت. این اولین بار است که خانم سوچی در مراسم سالانه رژه این روز حاضر می شود.

ژنرال مین آنگ هلاینگ، فرمانده ارشد نظامی برمه در مراسم روز چهارشنبه گفت که ارتش همچنان به ایفای نقش محوری سیاسی برای سوق دادن کشور به سوی «دمکراسی مدرن» ادامه خواهد داد.

دو سال پیش ارتش برمه قدرت را به یک دولت غیرنظامی واگذار کرد و به چهل دهه حاکمیت مطلق نظامی در این کشور پایان داد.

تین سین، رئیس جمهوری برمه و ژنرال سابق ارتش، از زمان به دست گرفتن قدرت، رشته اصلاحات سیاسی و اقتصادی را صورت داد که راه را برای انتخاب آنگ سان سوچی در پارلمان برمه در سال گذشته هموار کرد.

علی رغم اصلاحات صورت گرفته در برمه، بسیاری از ناظران و تحلیلگران از دیدن خانم سوچی-برنده جایزه نوبل- در کنار ژنرال های نظامی حیرت کردند.

حضور خانم سوچی در مراسم رژه، تازه ترین تلاش وی برای نزدیک شدن به نظامیان است. او پیشتر در سال جاری میلادی از «ارادتش» به ارتش یاد کردکه توسط آنگ سان، قرمان انقلابی جنگ که پدر خودش نیز بود تاسیس شد.

شماری از فعالان حقوق بشر در برمه با آن که اقدام اخیر خانم سوچی را غیرقابل قبول می دانند، در عین حال می گویند درک می کنند که تنها راه تغییرات معنادار در برمه برای خانم سوچی از طریق حمایت نظامیان میسر است. آنان می گویند بهتر بود اگر خانم سوچی در عین حال درباره این حقیقت که ارتش همچنان مرتکب جنایات جنگی در برمه می شود نیز سخن می گفت.

همزمان با توافق آتش بس میان دولت و بسیاری از گروه های قومی مسلح، شرایط در بسیاری از نقاط برمه شکننده است.

هفته گذشته به دنبال درگیری خشونت آمیز و مرگبار میان بوداییان و مسلمانان، دولت برمه در چهار استان مرکزی این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.

ژنرال مین آنگ هلاینگ روز چهارشنبه گفت ارتش قوی و تسلیحات مدرن تر برای حفظ وحدت ملی و دفاع از افراد غیروابسته به گروه ها، ضروری است.

XS
SM
MD
LG