لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

عربستان، حریم هوایی خود را بر روی خطوط هوایی اسرائیل باز کرد


عربستان، آماده استقبال از رئیس جمهوری ایالات متحده
عربستان، آماده استقبال از رئیس جمهوری ایالات متحده

اداره کل هوانوردی غیرنظامی عربستان سعودی بامداد جمعه اعلام کرد تصمیم گرفته است به «همه شرکت‌های هواپیمایی که الزامات سفر این مقام را برآورده می‌کنند» اجازه پرواز در حریم هوایی این کشور را بدهد، تصمیمی که نشان‌دهنده پایان ممنوعیت طولانی مدت این کشور برای پروازهای اسرائیلی بر فراز خاک پادشاهی عربستان است.

در حالی که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده از منطقه خاورمیانه بازدید می‌کند، این یک گام کلیدی به سمت عادی سازی روابط میان دو کشور است. در بیانیه ای که اوایل روز جمعه در توییتر منتشر شد، اداره کل هوانوردی غیرنظامی عربستان سعودی اعلام کرد:«حریم هوایی پادشاهی را برای همه شرکت های هواپیمایی که الزامات این سازمان را برای پرواز بر فراز خاک عربستان برآورده می کنند باز می‌کند.»

این اعلامیه گامی بزرگ در جهت تقویت روابط غیررسمی است که این دشمنان پیشین، طی سال‌ها به دلیل نگرانی‌های مشترکشان در مورد نفوذ فزاینده ایران در منطقه به دست آورده‌اند.

در سال‌های اخیر، عربستان سعودی به پروازهای بین اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس اجازه عبور از حریم هوایی این کشور را داده است. در سال ۲۰۲۰، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر وقت اسرائیل، ظاهراً برای دیدار با ولیعهد عربستان سعودی محمد بن سلمان به عربستان سفر کرده است و هفته گذشته چندین خبرنگار دفاعی اسرائیل از عربستان دیدار کردند و گزارش های خبری در مورد استقبال از آنها منتشر شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG