لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

حمله مقامات جمهوری اسلامی به دوران پهلوی؛ خاتمی: حامیان پهلوی «روز قیامت با شاه محشور می‌شوند»


عکس دست‌جمعی خانواده پهلوی
عکس دست‌جمعی خانواده پهلوی

دو مقام بلندپایه جمهوری اسلامی به طور هم‌زمان به حمایت مردمی در ایران از شاهان پهلوی واکنش نشان دادند و از دوران زمام‌داری پادشاهان پهلوی و سبک زندگی آنها انتقاد کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا در روز سه‌شنبه هفتم تیر، محمد عباسی معاون وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر این که «امروز برخی افراد تصور می‌کنند در دوران پهلوی همه چیز گل و بلبل بود»، بدون ارائه شواهد، ادعا کرد که در آن دوره جز «فساد» و «کثافت‌کاری» خبر دیگری نبود.

عباسی به‌تندی از دوران شاهنشاهی پهلوی انتقاد کرد و با حمله به رضا شاه و بیان این که در سال ۱۳۲۰ «بودجه کل کشور ۳۶۰ میلیون تومان بود» ادعا کرد که رضا شاه بیش از آن مبلغ را «در بانک‌های خارجی پس‌انداز کرد.»

همچنین به گزارش خبرگزاری مهر، احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران شامگاه دوشنبه در اظهاراتی مشابه، افرادی را که «به صراحت می‌گویند بین حکومت جمهوری اسلامی و شاه» حکومت شاه را انتخاب می‌کنند»، «کوته‌نظر» نامید و خطاب به این افراد عنوان کرد: «دهنت پر از خاک باد، اینها قطعا روز قیامت با شاه محشور می‌شوند، شاهی که هم او و هم پدرش برای اسلام‌زدایی آمده بودند.»

اظهارات مقامات جمهوری اسلامی علیه پادشاهان پهلوی پس از سخنرانی شاهزاده رضا پهلوی در روز ۱۳ خرداد شدت گرفته است.

شاهزاده رضا پهلوی با بیان این که ملت ایران جز یکدیگر یار و یاوری ندارند و باید در کنار هم ایستاده و از همدیگر حمایت کنند، گفت تعریف اپوزیسیون عوض شده و حالا اپوزیسیون، مردم داخل ایران هستند.

اظهاراتی که تاکنون علاوه بر شورای مدیریت گذار، ۱۲ تشکل سیاسی ایرانی از آن پشتیبانی کرده‌اند.

نسخه کامل پخش زنده سخنرانی شاهزاده رضا پهلوی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 1:02:29 0:00

تنها یک روز پس از سخنان شاهزاده رضا پهلوی، آیت‌الله علی خامنه‌ای روز ۱۴ خرداد به طور تلویحی نسبت به بازگشت پادشاهی به ایران هشدار داد و کسانی را که در پی «پیاده کردن سبک زندگی دوران پهلوی در ایران» باشند، «مرتجع» نامید.

این واکنش‌ها از سوی مقامات حکومتی در ایران در حالی است که شعار «رضا شاه روحت شاد» به یکی از شعارهای کلیدی اعتراضات چند سال اخیر در ایران تبدیل شده است و همچنین معترضان با شعارهایی نظیر «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست» و «ما اشتباه کردیم، که انقلاب کردیم»، با ابراز پشیمانی از انقلاب ۵۷، جمهوری اسلامی را دشمن اصلی مردم ایران معرفی می‌کنند.

مبارزه با دوران پهلوی در این روزها به یکی از برنامه‌های کلیدی در جمهوری اسلامی تبدیل شده است، چنان که روز یکم تیر رئیس سازمان صدا و سیما از یک «سند تحول» رونمایی کرد که به گفته او «مقابله با جریان ارتجاع و تطهیر پهلوی»، «نقد غرب و هجو غرب‌زدگی»، و «سبک زندگی و خانواده با محوریت سبک زندگی انقلابی» از جمله محورهای اصلی آن است.

هم‌زمان با اوج گرفتن اعتراضات مردمی در ایران محدودسازی اینترنت در کشور با شدت و سرعت پی‌گیری می‌شود؛ خواسته‌ای که بارها از سوی رهبر جمهوری اسلامی تکرار شده و با انتقاد از نهادهای مسئول، فضای مجازی را «واقعا ول» و «رها و بدون قید و بند» توصیف کرده است.

در تازه‌ترین گزارش‌ها، روز دوشنبه یک نماینده مجلس از احتمال اعمال محدودیت برای نرم‌افزارهای پرکاربرد فضای مجازی در پی مصوبه اخیر مجلس خبر داد و با بیان اینکه طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» به شورای عالی فضای مجازی ارجاع داده شده، اعلام کرد با مصوبه اخیر مجلس، فیلترینگ همه ابزارهای پرکاربرد فضای مجازی مانند واتس‌اپ و اینستاگرام قابلیت اجرایی دارد.

در چند سال اخیر، بارها در اعتراضات، مردم معترض از رضاشاه و دوران پهلوی با شعارهایشان یاد کردند:

سردادن شعار رضاشاه روحت شاد در تجمعات شبانه مردم گلپایگان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:56 0:00

XS
SM
MD
LG