لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۱

تکذیب ساخت تأسیسات هسته‌ای جدید در زاگرس؛ اسلامی: «عملیات روانی» و «اراجیف» است


محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران وجود طرح و تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی در کوه‌های زاگرس را، که یک شرکت آمریکایی از حفاری‌های آن خبر داده بود، «عملیات روانی» خواند و تکذیب کرد.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی، روز چهارشنبه سوم خرداد در واکنش به انتشار داده‌های ماهواره‌ای شرکت آمریکایی «پلنت لبز پی‌بی‌سی» درباره حفاری‌های جدید در ایران با هدف «احداث تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی در کوه‌های زاگرس»، اصل خبر را از اسرائیل دانست و آن را «اراجیف»، «جوسازی»، و «عملیات روانی» نامید.

به گزارش خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، اسلامی ادعا کرد که هر وقت «شرایط در منطقه و محیط خودشان تنگ و سخت می‌شود»، اسرائیلی‌ها «این عملیات‌های روانی را بیشتر و بیشتر تشدید می‌کنند.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه اول خرداد با استناد به ویدیوها و تصاویر ماهواره‌ای شرکت آمریکایی «پلنت لبز پی‌بی‌سی» اعلام کرد جمهوری اسلامی از سال ۲۰۲۰ در حال حفر تونل‌های بسیار عمیق در رشته‌ کوه‌های زاگرس و در مجاورت تأسیسات اتمی نطنز است.

به گزارش این خبرگزاری، این حفاری‌ها با برنامه هسته‌ای ایران مرتبط بوده و در عمقی واقع شده که از دسترس پیشرفته‌ترین بمب‌های سنگرشکن آمریکایی نیز در امان باشد.

کارشناسان می‌گویند جدیدترین بمب‌های آمریکایی قادرند تا عمق ۶۰ متری زمین نفوذ کنند در حالی‌که حجم خاک‌برداری‌ها نشان می‌دهد جمهوری اسلامی در عمق ۸۰ تا ۱۰۰ متری زمین به حفاری برای برنامه هسته‌ای خود مشغول است.


زاخی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل، سه‌شنبه دوم خرداد گفته است که پایگاه جدید هسته‌ای در حال ساخت ایران از حمله مصون نخواهد ماند.

به گزارش آسوشیتدپرس، هانگبی در یک همایش امنیتی در نزدیکی تل‌آویو، با بیان این که از این خبر غافلگیر نشده، افزود، هرچند محل ساخت تأسیسات مذکور حمله نظامی را با چالش رو به رو می‌کند، اما راه‌حل‌هایی برای چیره شدن بر آن وجود دارد و «هیچ مکانی غیرقابل دسترس نیست.»

بنا بر این گزارش، مشاور امنیتی ملی اسرائیل بدون اشاره به این که آیا این کشور به تنهایی توانایی انجام این کار را دارد یا نه، تأکید کرد: «امیدواریم درباره تسلیحات هسته‌ای ایران به جایی نرسیم که حمله را به عنوان راه حل به کار ببریم.»

شهیر شهیدثالث در روزهای گذشته به صدای آمریکا گفت، رفتن جمهوری اسلامی به سمت ساخت بمب هسته‌ای «دست زدن به قمار» و «خودکشی اقتصادی» است و تبعات آن فشار پی در پی به ایران است، حتی اگر درگیری نظامی نشود.

XS
SM
MD
LG