لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۵

هه‌نگاو: دست‌کم ۷۴ تن در ایران طی یک ماه اعدام شدند


سازمان حقوق بشری هه‌نگاو در گزارشی، از اجرای حکم اعدام دست‌کم ۷۴ زندانی توسط در زندان‌های جمهوری اسلامی، تنها در ماه گذشته میلادی خبر داد.

بر اساس این گزارش، این آمار نسبت به ماه ژوئیه، ۲۱ درصد افزایش داشته است.

آمار انتشار یافته در وب‌سایت این سازمان حقوق بشری نشان می‌دهد که «۱۶ زندانی بلوچ، ۱۰ زندانی کرد و ۸ زندانی ترک» در زندان‌های جمهوری اسلامی اعدام شده‌اند.

هه‌نگاو نوشت که از ۷۴ مورد، ۵۳ مورد اعدام در ارتباط با جرائم مواد مخدر بوده است.

سازمان حقوق بشر ایران نیز روز پنجشنبه نوشت: «اعدام زندانیانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر اعدام شده‌اند، در سه سال گذشته به‌طور مستمر و هر ساله، افزایش شدیدی داشته‌اند.»

به گزارش این سازمان، «امسال در مقایسه با شش ماه اول سال گذشته میلادی، که ۹۱ تن به اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر اعدام شده بودند، ۱۲۶ درصد افزایش را شاهد بوده و ۲۰۶ اعدام با این اتهام به ثبت رسیده است.»

در این میان، سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای «سه برابر» شدن تعداد اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر در ایران را «شرم‌آور» دانست و گزارش داد که اغلب افراد از دادگاه عادلانه برخوردار نبودند.

در همین ارتباط، حقوقدانان ووکلای مدافع مانند شیرین عبادی، مهرانگیز کار، قاسم شعله‌سعدی، محمد اولیایی‌‌فرد، حسین رئيسی، و سعید دهقان با ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواهان «کنترل یا محدود کردن» مجازات اعدام در ایران و سایر کشورها شده بودند.

XS
SM
MD
LG