لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

شیرین عبادی در کنفرانس صلح نوبل: مردم ایران می‌خواهند به‌صورت صلح‌آمیز جمهوری اسلامی را تغییر دهند


شیرین عبادی، در کنفرانس بین‌المللی صلح نوبل در اسلو با اشاره به اعتراضات مردم ایران طی یک سال گذشته گفت: «زمانی که یک دختر پانزده ساله با علم به خطرات جانی برای اعتراض به خیابان می‌رود می‌فهمیم که جامعه بیدار شده است و مردم ایران می‌خواهند به صورت صلح‌آمیز رژیم [ جمهوری اسلامی] را تغییر دهند.»

او روز پنجشنبه نهم شهریور گفت: جمهوری اسلامی از همان روز اول که به قدرت رسید حقوق بشر را نقض کرد و شرایط حقوق بشر در ایران هر روز رو به وخامت است.

شیرین عبادی به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد اشاره کرد و گفت مردم در صدها شهر به خیابان آمدند و گفتند «این رژیم» را نمی‌خواهند و مطالباتی که سالها داشتند را مطرح کردند.

خانم عبادی با بیان اینکه در ایران دادگاه مستقل و مجلس مستقل وجود ندارد گفت: «تمامی تصمیم‌ها توسط یک نفر – ولی فقیه – گرفته می‌شود و در قانون اساسی، به او قدرت مطلق داده شده است.»

خانم عبادی با اشاره به اعتراضات اخیر در ایران گفت که مردم مسالمت‌آمیز به خیابان آمدند ولی حکومت با شلیک گلوله به مطالبات آنها پاسخ داد.

او به کشته‌شده‌های زیر هجده سال توسط نیروهای حکومتی نیز اشاره کرد و گفت: «دست‌کم هشتاد نفر از کشته‌شده‌ها زیر هجده سال بودند و ما این آمار را از خانواده‌های قربانیان می‌گیریم و تنها یک تخمین است. دست‌کم یک بیمارستان در تهران، روی پانصد نفر که به دلیل شلیک گلوله چشمشان مجروح شده بود عمل جراحی انجام داد.»

خانم عبادی گفت که حکومت به خانواده‌های معترضان اجازه مراسم تدفین نمی‌دهد و بسیاری را بازداشت کرده است تا جایی که ظرفیت زندان‌ها تکمیل شده است.

شیرین عبادی افزود که در ایران مردم فقیرتر و فقیرتر می‌شوند در حالی که کشوری ثروتمند دارند ولی حکومت از منابعی که دارد برای تولید و صادرات سلاح و دخالت در سیاست کشورهای منطقه و افزودن به تنش‌ها در منطقه بهره می‌برد.

او همچنین به پیوستن دختران مدرسه‌ای به والدینشان برای اعتراض به رژیم و برداشتن حجاب اجباری توسط آنها اشاره کرد و افزود که حکومت در واکنش، به مدارس حمله شیمیایی کرد و یک دختر در اثر مسمومیت کشته شد و بسیاری در بیمارستان بستری شدند.

خانم عبادی همچنین به برخورد حکومت با پزشکان به دلیل رسیدگی آنها به مجروحان و کشته شدن شش پزشک اشاره کرد.

این برنده جایزه صلح نوبل گفت که رژیم جمهوری اسلامی ایران، برای معترضان مجازات مرگ صادر کرد و چندین نفر از آنها را اعدام کرد در حالی که بر اساس قانون اساسی مردم اجازه اعتراض مسالمت‌آمیز را بدون مجوز دارند.

او افزود: «این حکومت کوچکترین احترامی برای نظم و قانون قائل نیست.»

خانم عبادی گفت: «زمانی که یک دختر پانزده ساله با دانستن خطر جانی که برایش دارد برای اعتراض به خیابان می‌رود می‌فهمیم که جامعه بیدار شده است و مردم ایران می‌خواهند به صورت صلح‌آمیز این رژیم را برکنار کنند.»

او در پایان سخنرانی خود خطاب به حضار گفت: «من به شما قول می‌دهم این آخرین بار است که در مورد شرایط وخیم ایران برای شما صحبت می‌کنم و دفعه آینده در مورد پیروزی‌هایمان برای شما خواهم گفت.»

خانم عبادی که بیست سال پیش برنده جایزه صلح نوبل شد گفت این جایزه برای او بسیار ارزشمند بوده است چرا که فرصت‌های متعددی در اختیارش قرار داد تا صدای زنان ایرانی را به گوش دنیا برساند و در مورد چالش‌های مردم ایران با مردم دنیا صحبت کند.

مضمون امسال کنفرانس بین‌المللی صلح نوبل، «قهرمانان حقوق بشر» بود و علاوه بر پنج برنده جایزه صلح نوبل، شماری از کارشناسان برجسته دنیا در زمینه حقوق بشر در این کنفرانس گرد هم آمدند تا درباره وضعیت مدافعان حقوق بشر در جهانی که «دموکراسی در آن رو به افول است» بحث و تبادل نظر کنند.

XS
SM
MD
LG