لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۶

یک منبع مطلع به صدای آمریکا: آتنا دائمی آزاد شد


آتنا دائمی
آتنا دائمی

آتنا دائمی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی، روز دوشنبه چهارم بهمن از زندان لاکان رشت آزاد شد.

یک منبع مطلع با اعلام این خبر به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «آتنا دائمی ساعاتی پیش از زندان لاکان رشت آزاد شده و هم‌اکنون به خانه رسیده است.»

حسین دائمی پدر آتنا دائمی، با تایید خبر آزادی این زندانی سیاسی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «آتنا ظاهرا حکمش تمام شده،‌ البته باید مرداد ۱۴۰۱ آزاد می‌شدند، ظاهرا این آزادی یک مقدار جلو افتاده و امروز کلا آزاد شد.»

انسیه دائمی از لحظه ورود ناگهانی او به خانه ویدئویی منتشر کرده است.

آتنا دائمی پس از هفت سال زندان بدون حتی یک روز مرخصی، به طور دائمی آزاد شد. او ۲۹ مهر سال ۱۳۹۳ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با پایان بازجویی‌ها خود به زندان اوین منتقل شده بود.

این فعال حقوق بشر، در زندان نیز از کنشگری دست برنداشت و همین امر موجب تبعید او به زندانی در گیلان منجر شد.

آتنا دائمی ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ از زندان اوین در تهران به زندان لاکان رشت منتقل شد و مقامات زندان لاکان رشت، پس از آن که این فعال حقوق بشر در یک فایل صوتی درباره وضعیت زندانیان عادی این زندان اطلاع‌رسانی کرد، دسترسی او به تلفن و تماس با خارج از زندان را قطع کردند.

خانم دائمی در این فایل صوتی که روز ۲۶ مرداد منتشر شد، با اشاره به وضعیت زندانیان غیرسیاسی در زندان لاکان رشت گفت: این زندانیان در زندان رشت همچون دیگر زندان‌ها «ویترین نمایشگاه دروغ‌های حاکم هستند، بی آن که از کمترین مزایا برخوردار باشند.»

XS
SM
MD
LG