لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۴

حقوق شهروندی | بازداشت یک شهروند به اتهام «هتک حرمت» به مجسمه بنیان‌گذار جمهوری اسلامی


اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های ایران حاکی از بازداشت یک شهروند به اتهام هتک حرمت به مجسمه بنیانگذار جمهوری اسلامی،‌ کشته و زخمی شدن ۳۰ شهروند در سال ۲۰۲۱ با شلیک نیروهای مسلح در کردستان و اعدام ۱۰ زندانی در زندان‌های شیراز، زاهدان، و زابل است.

  • بازداشت یک شهروند به دلیل هتک حرمت به مجسمه بنیانگذار جمهوری اسلامی

خبرگزاری ایسنا روز یکشنبه ۳ بهمن‌ماه به نقل از فرماندار اردستان، از بازداشت یک شهروند اردستانی به اتهام هتک حرمت به مجسمه آیت‌الله خمینی،‌ بنیانگذار جمهوری اسلامی، در میدان اصلی این شهر و مخدوش کردن تعدادی از تابلوهای خیابان اصلی خبر داد.

حمیدرضا تأملی،‌ فرماندار اردستان، با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران افزود،‌ این فرد روز شنبه ۲ بهمن‌ماه با تلاش و پیگیری نیروهای انتظامی در کوتاه‌ترین زمان ممکن شناسایی،‌ بازداشت و پس از تفهیم اتهام به زندان نائین منتقل شده است.

فرماندار اردستان که می‌گوید این شهروند بازداشتی دارای سابقه مصرف مواد مخدر بوده است گفت:‌ «در حال حاضر امکان گمانه‌زنی خاصی را نمی‌توان در مورد انگیزه و دلیل این رفتارها از فرد مورد نظر داشته باشیم.»

  • کشته و زخمی شدن ۳۰ شهروند در سال ۲۰۲۱ با شلیک نیروهای مسلح در کردستان

به گزارش سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو»، طی سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) دست‌کم ۳۰ شهروند در استان‌های کرمانشاه، کردستان، و آذربایجان‌غربی با شلیک مستقیم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قربانی شده‌اند که از این تعداد ۱۳ نفر کشته و ۱۷ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

بنا بر این گزارش استان آذربایجان‌غربی با ۱۴ مورد بالاترین آمار کشته و زخمی شدگان را در تفکیک بر طبق استان‌ها و نیروی انتظامی نیز با ۱۲ مورد بالاترین آمار نیروی مسلح شلیک کننده را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش «هه‌نگاو» ۲۰ مورد از قربانیان شهروندان عادی بوده‌اند و در میان قربانیان یک دختر ۴ساله، ۳ زن و همچنین یک شهروند اهل استان حکاری واقع در کُردستان ترکیه نیز به چشم می‌خورد.

  • اعدام ۱۰ زندانی در زندان‌های شیراز، زاهدان و زابل

سازمان حقوق بشر ایران از اجرای حکم اعدام ۱۰ زندانی طی روزهای گذشته در زندان‌های شیراز، زاهدان و زابل خبر داد و نوشت اعدام این زندانیان از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

به گزارش این نهاد حقوق بشری روز سه‌شنبه ۲۸ دی ماه، حکم اعدام یک زندانی به نام سجاد، به اتهام «قتل عمد»، در زندان مرکزی شیراز و پس از حدود سه سال و شش ماه زندان به مرحله اجرا درآمده است. یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «سجاد تا لحظه اعدام منکر قتل شده بود.»

از سوی دیگر این نهاد حقوق بشری از اعدام سه زندانی بلوچ به نام‌های محمدامین دهمرده، پرویز اکبری‌راد و جمال الدین گرگیج در زندان زابل با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» و پنج زندانی دیگر بلوچ به نام‌های حسینعلی خمر، عبدالحمید اسماعیل‌زهی، دادشاه سارانی، عطاءالله براهویی، و مهرالله دهمرده و یک تبعه کشور افغانستان با هویت خدانظر کاکر، در زندان مرکزی زاهدان خبر داد و نوشت حکم این زندانیان روز پنجشنبه ۳۰ دی ماه به مرحله اجرا درآمده است.

سازمان حقوق بشر ایران با اعلام این خبر افزود حسینعلی خمر، عطاءالله براهویی، خدانظر کاکر، و مهرالله دهمرده با اتهامات مربوط به «مواد مخدر»، عبدالحمید اسماعیل‌زهی با اتهام «محاربه از طریق درگیری مسلحانه با نیروهای نظامی»، دادشاه سارانی نیز با اتهام «قتل عمد» به اعدام محکوم شده بودند.

XS
SM
MD
LG