لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۵

سناتورهای آمریکایی می گویند واشنگتن در بحران آوارگان سوری مسئولیت دارد


سناتورهای آمریکایی در هر دو حزب سیاسی می گویند ایالات متحده باید به پرداختن به بحران انسانی عظیم سوریه و سیل مهاجرانی که از آن کشور جنگ زده می گریزند کمک کند.

باب کورکر، سناتور جمهوریخواه ایالت تنسی و رئیس کمیته روابط خارجی، به صدای آمریکا گفت: "بعنوان یک ملت، ما تا حدودی در آنچه می گذرد مسئول هستیم."

پاتریک لیهی، سناتور دموکرات از ورمونت نیز گفت: "اروپایی ها در گام پیش گذاشتن خوب عمل کرده اند، ماهم باید چنین کنیم، و مجبور هستیم آوارگان را بپذیریم."

دولت اوباما هفته پیش برنامه هایی را برای پذیرفتن ۱۰ هزار آواره سوری به آمریکا اعلام کرد.

روز سه شنبه، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت: "آمریکا احساس می کند برای ما مهم است تعدادی از آوارگان سوری را که سهم ما می شود بعنوان بخشی از این کوشش انسانی قبول کنیم."

آقای اوباما همچنین بر همکاری کشورهای اروپایی، آمریکا و جامعه بین المللی برای مقابله با بحران آوارگان تاکید گذاشت.

تام کین، سناتور دموکرات از ایالت ویرجینیا در مورد برنامه دولت گفت: "وقتی آن را با آنچه لبنان، که بیش از یک میلیون نفر را اسکان داده است، با ترکیه با بیش از ۲ میلیون و با اردن با یک میلیون نفر مقایسه کنیم، فکر می کنم ما می توانیم کار بیشتری انجام دهیم."

کین افزود "باید ناحیه امنی در سوریه ایجاد شود تا مردمی که می خواهند در کشورشان بمانند بتوانند باز گردند و در آنجا در ایمنی زندگی کنند."

سناتور کورکر با ناراحتی به ناحیه امن در سوریه اشاره کرد و گفت: "ما یک سال پیش یا بیشتر خواهان اجرای چنین برنامه ای شدیم. ترکیه هم از آن طرفداری می کرد. اما دولت ما نمی خواست کاری را که مقابله مستقیم با اسد دیده می شد انجام دهد."

سوزان کالینز سناتور جمهوریخواه ایالت مین نیز اوباما را مسئول بحران سوریه دانست. او گفت: "مشکل این است که رئیس جمهوری هیچ استراتژی برای حل ریشه ای مشکل نداشته است. می بینم بد تر می شود. نمی فهمم کشوری مانند اردن، یا لبنان، چگونه می تواند آوارگان بیشتری را قبول کند."

لیهی در گفت و گو با صدای آمریکا به عامل متفاوتی اشاره کرد. "مسئولیت بیشتر متوجه رهبر سوریه است، که احتمالا بابت آنچه بر سر کشورش آورده است، وقتی بمیرد جای مخصوصی در دوزخ خواهد داشت."

لیهی گفت عواملی که می توانند مسئول بحران شناخته شوند زیاد هستند: "ما نمی توانیم بگوئیم تمام تقصیر متوجه رئیس جمهوری است. ما در این مورد که آیا در سوریه علیه کابوس انسانی تسلیحات شیمیایی از نیروی نظامی استفاده شود یانه، رای دادیم. و بسیاری رای منفی دادند."

کین افزود: "فکر می کنم شمار عظیم آوارگان، بزرگترین بحران از زمان جنگ جهانی دوم، نشان می دهد همه ما در آنچه باید انجام می دادیم کوتاهی کرده ایم."

کورکر گفت هنوز بسیار زود است تعداد دقیق آوارگان سوری را که آمریکا باید بپذیرد تعیین کرد. کمیته او قرار است از روز چهارشنبه سلسله جلساتی برای بحث در باره بحران سوریه تشکیل دهد.

XS
SM
MD
LG