لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۹

اسد: حملات هوایی بریتانیا در سوریه غیرقانونی است


بشار اسد رئیس جمهوری سوریه پیوستن بریتانیا به ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه پیکارجویان داعش در سوریه را محکوم کرد و گفت حملات هوایی این ائتلاف غیرقانونی و محکوم به شکست است.

اسد در مصاحبه با ساندی تایمز بریتانیا گفت داعش تنها با حمله هوایی شکست نمی خورد و تنها حملاتی که موثر واقع شده عملیات نیروهای روسیه است که از ماه سپتامبر در سوریه آغاز شده است.

او همواره دولت های غربی و کشورهای منطقه را به حمایت از شورشیان میانه‌رو متهم کرده و از این شکایت کرده که حملات هوایی نیروهای ائتلاف نقض تمامیت ارضی کشورش است. آمریکا و دیگر کشورهای غربی می گویند حملات هوایی روسیه عمدتا بر شورشیان مخالف حکومت اسد متمرکز است و نه افراط گرایان گروه تروریستی داعش.

بشار اسد در مصاحبه اخیر گفت در جریان درگیری های سوریه که از مارس ۲۰۱۱ آغاز شد، هیچ اپوزیسیون میانه‌رویی وجود نداشته است و آنچه که هست تنها "افراط گرایی" است. از زمانی که اعتراضات صلح آمیز علیه دولت، به جنگ داخلی و خشونت تبدیل شد، دولت سوریه همواره از شورشیان به عنوان "تروریست" یاد کرده است.

اسد گفت اگر حمایت غرب و منطقه از "تروریست‌ها" پایان یابد، در آن صورت پایان دادن به درگیری ها چند ماه بیشتر طول نخواهد کشید.

بریتانیا هفته گذشته و پس از آن که دیوید کامرون توانست نظر مساعد پارلمان را جلب کند، گفت این کشور به ائتلاف تحت رهبری آمریکا در انجام حملات هوایی علیه مواضع داعش در عراق و سوریه می پیوندد.

کامرون گفت حملات هوایی "بخشی از استراتژی وسیع‌تر" برای شکست داعش است.

وزارت دفاع بریتانیا با صدور بیانیه‌ای در روز شنبه گفت اولین حملات هوایی بریتانیا در شب‌های اخیر علیه مواضعی در اراضی نفت‌خیز شرق سوریه انجام شد.

XS
SM
MD
LG