لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۳

کری: امکان همکاری بین دولت سوریه و مخالفان وجود دارد


جان کری وزیر خارجه آمریکا می گوید امکان همکاری دولت سوریه و شورشیان آن کشور، برای از بین بردن داعش، حتی پیش از کناره گیری اسد از قدرت، وجود دارد.

آقای کری که در یونان به سر می برد، روز جمعه ، همچنین گفت، آمریکا مبلغ ۲۴ میلیون دلار دیگر برای کمک به پناهندگان سوری در زمستان به اروپا اختصاص داده است.

آقای کری که در یک کنفرانس خبری در آتن سخن می گفت در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره راه های پایان بخشیدن به بحران سیاسی سوریه و آینده بشار اسد، گفت، زمان و نحوه کناره گیری اسد روشن نیست، اما آینده سیاسی او و دولت فعلی سوریه و تمام مسائل مورد اختلاف با مخالفانش باید روشن شود. تنها در چنین صورتی امکان همکاری کامل دو طرف بوجود می آید.

کری: امکان همکاری بین دولت سوریه و مخالفان وجود دارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

در همین حال، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد سخنان آقای کری به معنای تغییر جهت سیاسی آمریکا دربحران سوریه نیست و از نظر آمریکا اسد نمی تواند در آینده کشور نقشی داشته باشد.

او گفت پاسخ آقای کری به این معنی است که جزئیات گام به گام انتقال قدرت سیاسی که منجر به برکناری اسد خواهد شد هنوز روشن نیست.

از سوی دیگر ، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه نیز در گفتگو با یک روزنامه فرانسوی گفت، نیروهای سوری باید برای انتقال سیاسی به صورت متحد عمل کنند و به نظر او کناره‌گیری بشار اسد از قدرت پیش از انتقال سیاسی ضرورت ندارد.

فرانسه پیش از این بشار اسد را "قصاب مردم سوریه"توصیف می کرد و خواستار برکناری بی قید و شرط او بود.

XS
SM
MD
LG