لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

در جشنواره فیلم آسیا -پاسیفیک چند سینماگر ایرانی جایزه گرفتند


هشتمین جشنواره فیلم آسیا-پاسیفیک، بریزبن، استرالیا. ۱۱ دسامبر ۲۰۱۴
هشتمین جشنواره فیلم آسیا-پاسیفیک، بریزبن، استرالیا. ۱۱ دسامبر ۲۰۱۴

به گزارش وب سایت جشنواره فیلم آسیا-پاسیفیک، شامگاه پنج شنبه به وقت محلی، جوایز هشتمین جشنواره جهانی آسیا-پاسیفیک، در مراسمی که در تالار شهرداری شهر بریزبن در استرالیا برگزار شد، به برندگان آن تعلق گرفت. ریاست هیئت داوران شش نفری این جشنواره را اصغر فرهادی، کارگردان معروف ایرانی و برنده جایزه اسکار برعهده داشت. در میان برندگان نام چند تن از هنرمندان سینمای ایران نیز به چشم می خورد. رخشان بنی اعتماد، مریلا زارعی، نیما جاویدی، و رضا درمیشیان.

به نوشته این پایگاه اینترنتی، این جشنواره برای رشد و اعتلای تنوع فرهنگی در منطقه آسیا –پاسیفیک برگزار می شود. منطقه ای که سریع ترین رشد فیلم سازی جهان را دارد و ۷۰ کشور و منطقه و ۴/۵ میلیارد تن جمعیت را در خود جا داده و نیمی از محصول های سینمایی جهان در آن تولید می شود.

لرد گراهام کرک، شهردار بریزبن در سخنان آغازین این جشنواره گفت: «برندگانی که امشب معرفی می شوند، با فیلم های خود سینمای عالی را به نمایش می گذارند و به دلیل دستاوردهایشان سزاوار تقدیر و تهنیت اند.»

او افزود: «جشنواره آسیا –پاسیفیک شاهدی بر زنده بودن، تنوع، و تفاوت در منطقه آسیا-پاسیفیک است. برندگان امسال به نه کشور و منطقه در عرصه عظیم آسیا –پاسیفیک تعلق دارند».

به گفته شهردار بریزبن «این جوایز روابط فرهنگی شهر بریزبن را با همسایگان آن در منطقه غنی می کند و موقعیت ما را در بازار آسیا-پاسیفیک تقویت می کند».

به نوشته این وب سایت، جایزه بهترین فیلم داستانی جشنواره به فیلم روسی لویاتان، ساخته الکساندر رودنیانسکی ، سرگه یی ملکوموف و ماریانا سردارووا تعلق گرفت.

جایزه بهترین دستاورد در کارگردانی برای سومین بار در تاریخ این جشنواره به نوری بیلجه سیلان، برای فیلم خواب زمستانی او تعلق گرفت این فیلم امسال نخل طلای فستیوال کن را نیز به دست آورد. زینب اوزباتور اتاکان، تولید کننده همکار او، به نیابت از این کارگردان جایزه را دریافت کرد.

هیئت شش نفری داوران، لو یو سینماگر نامزد اسکار، خانم حیام عباس، بازیگر و نویسنده و کارگردان فلسطینی، راجیت کاپور، کارگردان، بازیگر، و تهیه کننده و برنده جوایز سینمایی، ماسیه یی استور، بازیگر لهستانی و نماینده سازمان جوایز سینمایی اروپا، و انتونی چن، فیلم ساز سنگاپوری، تحت ریاست اصغر فرهادی، برندگان پنج رشته سینمایی را تعیین کردند.

بهترین هنرپیشه مرد کلیف کورتیس نیو زیلندی برای بازی در فیلم اسب تیره اعلام شد و از دیوید گالپلیل، بازیگر معروف استرالیایی نیز به دلیل بازی در فیلم کشور چارلی تقدیر ویژه انجام شد.

جایزه بهترین هنرپیشه زن به لو ژونگ از چین برای بازی در فیلم نسیان سرخ تعلق گرفت و مریلا زارعی برای بازی در فیلم شیار ۱۴۳ از ایران مدال تقدیر ویژه را دریافت کرد.

نیما جاویدی از ایران جایزه بهترین سناریو رابرای فیلم ملبورن با شرکت پیمان معادی و نگار جواهریان دریافت کرد. و یونسکو جایزه تنوع فرهنگی خود را به فیلم ساز کرد عراقی، شوکت امین کرکی تقدیم کرد.

جایزه بزرگ هیئت داوران بین المللی به رخشان بنی اعتماد، فیلم ساز اسطور ای ایران برای کارگردانی فیلم قصه ها و نیز به تهیه کنندگان فیلم چینی ماساژ کور، تعلق گرفت.

جوایز دیگری نیز در سه رده دیگر فیلم سازی، فیلم های مستند، کودکان و نوجوانان، و انیمیشن با هیئت های داوری متفاوت به برندگان تعلق گرفت.

بهترین فیلم کودکان و نوجوانان به کان مژده چی نویسنده و کارگردان ترکیه ای برای نخستین فیلمش ، سیواس؛ و بهترین فیلم مستند داستانی به فیلم ۱۰۰۱ سیب، با سناریو و کارگردانی طاها کریمی، تعلق گرفت. طاها کریمی اندکی پس از تهیه این فیلم درگذشت و برادرش حاور کریمی جایزه او را دریافت کرد. این فیلم رنج های مردم کرد را به تصویر درآورده است و درجریان نمایش آن هیئت داوران گریستند.

بهترین فیلم انیمیشن داستانی نصیب فیلم داستان شاهزاده خانم کاگویا و سازندگان ژاپنی آن شد و رضا درمیشیان، کارگردان، نویسنده، و تهیه کننده ایرانی برای فیلم عصبانی نیستم جایزه ۱۰ هزار دلاری توسعه شبکه گسترش سینمای آسیا از هنرکده فیلم آسیا –پاسیفیک را به دست آورد.

در هشتمین جشنواره فیلم آسیا-پاسیفیک، ۳۶ فیلم از ۲۱ کشور در منطقه آسیا-پاسیفیک به مرحله نامزدی دریافت جایزه رسیدند. در این جشنواره بیش از ۲۵۰ فیلم از ۴۲ کشور منطقه شرکت داشتند.

XS
SM
MD
LG