لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

پیش‌بینی‌های جوایز اسکار آغاز شد؛ احتمال نامزدی «قهرمان» اصغر فرهادی در پنج رشته 


 اصغر فرهادی
اصغر فرهادی

تارنمای هنری «هالیوود رپورتر» در مقاله مفصلی به معرفی بهترین آثار سینمایی سال و بررسی شانس آنها برای نامزدی اسکار در شاخه‌های مختلف پرداخته است.

این پیش‌بینی توسط اسکات فینبرگ، منتقد هنری و نویسنده هالیوود ریپورتر، انجام گرفته است. او با توجه به شناخت و آگاهی که از سلایق اعضای آکادمی و شاخص‌های مورد نظر آن نهاد سینمایی دارد، فهرست مورد نظرش را در چند مرحله ارائه می‌دهد.

به نوشته هالیوود ریپورتر، اسکات فینبرگ هر سال پس از مشورت با رأی دهندگان و استراتژیست‌های جوایز، تجزیه و تحلیل کارزارهای بازاریابی و جوایز، بررسی برنده‌های دوره گذشته، و شرایط برگزاری مراسم آینده، نتایج بررسی‌های خود را منتشر می‌کند.

البته این نخستین پیش‌بینی نامزدهای اسکار است و فهرست او به مرور زمان و با توجه به شرایط روزانه تغییر می‌کند.

فیلم «قهرمان»، که در خارج از ایران با نام «یک قهرمان» (A Hero) شناخته می‌شود) به کارگردانی اصغر فرهادی سینماگر ایرانی، از جمله آثار مهم این فهرست است.

به پیش‌بینی اسکات فینبرگ، «قهرمان» در پنج شاخه سینمایی از شانس زیادی برای کسب نامزدی دریافت جایزه اسکار برخوردار است.

اصغر فرهادی و عوامل فیلم قهرمان در جشنواره کن
اصغر فرهادی و عوامل فیلم قهرمان در جشنواره کن

تا این لحظه اصغر فرهادی در بخش بهترین کارگردانی در رتبه نخست قرار دارد. فیلم «قهرمان» در بخش بهترین فیلم‌ بین‌المللی نیز در جایگاه نخست بخت‌های دریافت اسکار ایستاده است.

این فیلم در بخش بهترین فیلمنامه اصلی در رتبه دوم است و در بخش بهترین فیلم سال، در جایگاه سوم قرار داد.

امیر جدیدی نیز در بخش بهترین بازیگر مرد در گروه سوم هنرمندان است و شانس اندکی برای نامزدی جایزه اسکار دارد.

اصغر فرهادی تنها سینماگر ایرانی است که دوبار موفق موفق به دریافت جایزه اسکار شده است. او با فیلم‌های «جدایی» و «فروشنده» جایزه بهترین فیلم‌ بین‌المللی سال را دریافت کرد.

با توجه به اکران «قهرمان» در جشنواره‌های بین‌المللی، و استقبال مناسب منتقدان هنری از این اثر، به نظر می‌رسد که این‌ فیلم از شانس خوبی برای نامزدی اسکار در بخش بهترین فیلمنامه اصلی، ‌‌و بهترین فیلم بین‌‌المللی سال برخوردار باشد.

این در حالی است که این فیلم را در آمریکا شرکت «آمازون» پخش می‌کند. این شرکت از امکانات تبلیغاتی و نفوذ زیادی در صنعت سینما برخوردار است و این امر نقش مهمی در کسب نامزدی‌ اسکار دارد.

XS
SM
MD
LG