لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

انتشار آنونس «قهرمان» توسط آمازون؛ تاریخ اکران فیلم اصغر فرهادی در آمریکا مشخص شد


اصغر فرهادی و عوامل فیلم «قهرمان» در جشنواره کن. آرشیو
اصغر فرهادی و عوامل فیلم «قهرمان» در جشنواره کن. آرشیو

شرکت آمازون که پخش‌کننده فیلم جدید اصغر فرهادی در آمریکای شمالی است، نخستین آنونس «قهرمان» را منتشر کرد.

این فیلم که محصول مشترک ایران و فرانسه است، به عنوان نماینده سینمای ایران در بخش فیلم‌های بین‌المللی اسکار ۲۰۲۲ رقابت می‌کند.

به گزارش ورایتی، قهرمان که حضور موفقی در جشنواره‌های سینمایی کن، تورنتو، و تلوراید داشت، هفتم ژانویه ۲۰۲۲ در آمریکا اکران می‌شود و از ۲۱ ژانویه به صورت اختصاصی از طریق شبکه اینترنتی «آمازون پرایم» در دسترس علاقمندان خواهد گرفت.

قهرمان، پس از «گذشته»، «فروشنده، و «همه می‌دانند»، چهارمین فیلم اصغر فرهادی سینماگر ایرانی است که در جشنواره سینمایی کن اکران شد.

این فیلم درباره مردی به نام رحیم است که به دلیل بدهی پرداخت نشده در زندان است. او هنگامی که به مرخصی دو روزه می‌رود، همراه با زنی که دوستش دارد، نقشه‌ای می‌کشد تا طلبکار متقاعد شود که او را رها کند.

به نوشته ورایتی، اما این طرح به دلیل وجود شبکه‌های اجتماعی که نقش مهمی در روایت فیلم دارد، و «نشان‌دهنده دستکاری رسانه‌ها توسط رژیم سرکوبگر ایران و برخی کشورهای جهان است» از کنترل خارج می‌شود.

اصغر فرهادی در جریان برگزاری جشنواره سینمایی کن به نشریه ورایتی گفت، این فیلم از مشاهدات او از جامعه ایران در عصر رسانه‌های اجتماعی نشأت گرفته است.

او افزود «هر از گاهی در اخبار ایران داستان‌هایی درباره افراد بسیار متوسطی می‌شنوید که در زندگی روزمره خود کارهایی نوع‌دوستانه انجام می دهند.»

این سینماگر ایرانی با اشاره به این که انسانیت این افراد چند روزی در جامعه مطرح است و به سرعت فراموش می‌شود، می‌گوید داستان ظهور و سقوط آنها برای او بسیار جالب بود.

اصغر فرهادی
اصغر فرهادی

قهرمان در شیراز فیلمبرداری شده است و پس از فیلم «همه می‌دانند» در اسپانیا، بازگشت اصغر فرهادی به سینمای ایران محسوب می‌شود.

او در گذشته با فیلم‌های «جدایی» و «فروشنده» صاحب دو جایزه اسکار شده است.

به عقیده بسیاری از منتقدان سینمایی، از جمله کلیتون دیویس از ورایتی، فیلم قهرمان از مدعیان جدی کسب جایزه اسکار در بخش آثار بین‌المللی است.

اصغر فرهادی در صورت کسب سومین جایزه اسکار به رکورد فدریکو فلینی سینماگر بزرگ ایتالیایی نزدیک می‌شود که چهار بار به این‌ افتخار رسید.

حمایت شبکه اینترنتی «آمازون پرایم» از قهرمان، شانس موفقیت این فیلم در نود و چهارمین دوره مراسم اسکار را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG