لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۶

فیلم «قهرمان» اصغر فرهادی به اسکار می‌رود؛ دورخیز سینمای ایران برای سومین جایزه


اصغر فرهادی و عوامل فیلم در جشنواره کن. آرشیو
اصغر فرهادی و عوامل فیلم در جشنواره کن. آرشیو

فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی به عنوان نماینده سینمای ایران برای شرکت در نود و چهارمین دوره مراسم اسکار انتخاب شد.

به گزارش هالیوود رپورتر، قهرمان محصول مشترک ایران و فرانسه است و با توجه به موفقیت‌های اخیر آن در جشنواره‌های سینمایی، یکی از مدعیان جدی کسب جایزه در بخش آثار غیرانگلیسی‌ زبان محسوب می‌شود.

اصغر فرهادی از چهره‌های جهانی سینمایی ایران است و با فیلم‌های «جدایی» و «فروشنده» موفق به دریافت دو جایزه اسکار شده است.

او در صورت کسب سومین جایزه اسکار به رکورد فدریکو فلینی، سینماگر بزرگ ایتالیایی نزدیک‌تر می‌شود که چهار بار به این افتخار رسید.

اصغر فرهادی
اصغر فرهادی

بنیاد سینمایی فارابی هر سال نماینده سینمای ایران را برای شرکت در اسکار انتخاب می‌کند.

به گفته رائد فریدزاده، دبیر و سخنگوی هیأت معرفی فیلم ایرانی به اسکار، اعضای این گروه پس از بررسی ۴۴ فیلم ایرانی اکران شده در پنجره زمانی مورد نظر، در نهایت قهرمان را برای شرکت در اسکار برگزیدند.

«دشت خاموش» ساخته احمد بهرامی، و «بندربند» به کارگردانی منیژه حکمت دو‌ فیلم‌ دیگر بودند که در مرحله پایانی گزینش با قهرمان اصغر فرهادی رقابت کردند.

قهرمان در شیراز فیلمبرداری شده است و پس از فیلم «همه می‌دانند» در اسپانیا، بازگشت اصغر فرهادی به سینمای ایران محسوب می‌شود.

داستان قهرمان درباره مردی به نام «رحیم» با بازی امیر جدیدی است که به دلیل عدم پرداخت بدهی خود زندانی شده است. او برای مرخصی، از زندان خارج‌ می‌شود و همراه با زنی که دوستش دارد، نقشه‌ای را طراحی می‌کند تا بدهی طلبکار را بپردازند، ولی درگیر ماجراهایی می‌شوند که برنامه آنها را تغییر می‌دهد ‌و رحیم به قهرمان داستان تبدیل می‌شود.

اکران این فیلم به زودی در فرانسه و بیش از سی کشور جهان آغاز می‌شود.

شبکه اینترنتی «آمازون پرایم» حق پخش قهرمان در آمریکای شمالی را خریداری کرده است؛ عامل مهمی که بدون‌شک در موفقیت این فیلم در اسکار ۲۰۲۲ تأثیرگذار خواهد بود.

XS
SM
MD
LG