لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۱

انتقاد دادستان کل ایران از برگزاری تجمع اوپوزسییون


انتقاد دادستان کل ایران از برگزاری تجمع اوپوزسییون
انتقاد دادستان کل ایران از برگزاری تجمع اوپوزسییون

دادستان کل جمهوری اسلامی ایران از طرح رهبران اوپوزسییون برای برگزاری تجمعی به حمایت از قیام های جاری در کشورهای عربی انتقاد کرده است و آنرا حرکتی سیاسی با هدف تفرقه افکنی در میان مردم می نامد.
میر حسین موسوی و مهدی کروبی جهت نشان دادن همبستگی با قیام های ضد دولتی در مصر و تونس، برای برگزاری تجمعی در روز دوشنبه درخواست مجوز کرده اند.
غلامسحین محسنی اژه ای، که سخنگوی قوه قضاییه نیز هست، روز چهارشنبه گفت کسانی که می خواهند از قیام ها پشتیبانی کنند باید این کار را در تجمعاتی که روز جمعه بمناسبت سالگرد انقلاب اسلامی برپا می شود انجام دهند.
محسنی اژه ای گفت افرادی که سعی دارند تجمعاتی در تاریخ دیگری ترتیب دهند خود را از مردم دور می سازند و با هدف دستاورد های سیاسی ایجاد تفرقه می کنند.
موسوی و کروبی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری درپی انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ۲۰۰۹، که به گفته آنها با تقلب همراه بود، اعتراضات عمده ای سازمان دادند. اعتراضات تا زمانی که نیروهای امنیتی آنها را با خشونت سرکوب کردند، چند ماه ادامه یافت.
کروبی روز سه شنبه در مصاحبه ای با نیویورک تایمز گفت او پیش بینی می کند اگر دولت مجوزی برای تجمع هفته آینده صادر کند، تظاهرات عظیمی که پویایی جنبش سبز را نشان خواهد داد، برپا خواهد شد.
آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز از قیام های اعراب حمایت کرده است و آنها را علامتی از بیداری اسلامی در منطقه می نامد.
کروبی می گوید خودداری دولت از صدور مجوز برای تجمع پیشنهادی او جهت حمایت از همین قیام ها نشان خواهد داد که موضع دولت «جعلی» است.

XS
SM
MD
LG