لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۴

مهدی کروبی در حصر خانگی قرار گرفت


مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو تن از چهره های شاخص معترضان به حاکمیت در ایران
مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو تن از چهره های شاخص معترضان به حاکمیت در ایران

سحام نیوز، پایگاه خبری حزب اعتماد ملی در ایران از حصر خانگی مهدی کروبی، رهبر این حزب خبر داد. به گفته سحام نیوز آقای کروبی، از دیدار با اعضای خانواده خود نیز منع شده است.

به گزارش پایگاه اینترنی خبری حزب اعتماد ملی «صبح روز پنجشنبه ۲۱ بهمن، مأموران امنیتی که در برابرساختمان منزل مسکونی مهدی کروبی بودند، به فرزند کروبی اعلام کردند که تا ۲۵ بهمن حق ورود به منزل پدری خود را ندارد».

۲۵ بهمن تاریخی است که مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو تن از چهره های شاخص معترضان حاکمیت در ایران، روز اعلام همبستگی با جنبش های مردمی و دمکراسی خواهانه خاورمیانه، تعیین کرده اند. آقایان کروبی و موسوی پیشتر از وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران تقاضا کرده بودند تا مجوز برگزاری راهپیمایی در اعلام همبستگی با حرکت‌های مردمی در منطقه، «به ویژه قیام آزادی ‌خواهانه مردم تونس و مصر علیه حکومت استبدادی در این دو کشور»، را صادر کند.

سحام نیوز همچنین به نقل از حسین کروبی گفت مادرش، خانم فاطمه کروبی، بیم آن را دارد که از منزل خارج شود «زیرا ممکن است که نیروهای امنیتی مانع از بازگشت مجدد او به منزل و در نتیجه تنها ماندن مهدی کروبی شود». نیروهای امنیتی اعلام کرده اند که هیچ یک از فرزندان، عروسان و نوه های آقای کروبی حق دیدار و ورود به خانه او را ندارد.

در تابستان گذشته و در ماه رمضان نیز، منزل مهدی کروبی به مدت ۵ شبانه روز تحت محاصره نیروهای «لباس شخصی» و شماری از نیروهای بسیجی بود و در دو شب متوالی منزل او هدف حمله این نیروها قرار گرفت.

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، در پاسخ به درخواست مجوز راهپیمایی میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای اعلام همبستگی با مردم مصر و تونس، این اقدام را «سیاسی» خواند و گفت: «اگر ضرورت داشته باشد مردم به آن پاسخ خواهند داد».

سایت جرس نیز می نویسد در اواسط هفته جاری، اردشیر میر ارجمند، مشاور حقوقی میرحسین موسوی گفته بود: «اگر مقامات ایرانی در حمایت از حق تعیین سرنوشت مردم مصر صداقت داشته باشند، با صدور مجوز راهپیمایی و تامین سلامت آن، صداقت خود را نشان خواهند داد و در غیر این صورت معلوم می شود که نوع حمایت آن ها، تنها جنبه تبلیغاتی دارد».

همچنین روز چهارشنبه، سرتیپ حسین همدانی، فرمانده سپاه تهران نیز گفت: «فتنه گران جنازه ای بیش نیستند و با هرگونه تحرک آنها به شدت برخورد می کنیم».

او تلاش مخالفان دولت برای برگزاری راهپیمایی در روز ۲۵ بهمن را تلاشی برای کاهش حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن دانست و گفت: «فتنه گران باید بدانند که دیگر آنها را فریب خوردگانی نمی دانیم که به نتیجه انتخابات معترض هستند، بلکه قطعا آنها را ضد انقلاب و جاسوس می دانیم و به شدت با آن ها برخورد خواهیم کرد».

جمعه هفته گذشته، آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در خطبه های نماز جمعه تهران، به زبان عربی، برای مردم معترض مصر و تونس که در هفته های گذشته علیه حاکمیت کشورهایشان اعتراض های خیابانی گسترده ای را برگزار کردند، پیام داد. آیت الله خامنه ای در این پیام اعتراض های مردمی مصر و تونس را «انقلاب اسلامی» و «بیداری اسلامی» خوانده بود. وبسایت رسمی اخوان المسلمین، حزب اسلامی منتقد دولت مصر، پس از این سخنان نوشت جنبش اعتراضی مصر «اسلامی» نیست و مردمی است زیرا تمامی مردم مصر، از مسیحی تا مسلمان را در بر می گیرد. همچنین مردم معترض مصر که همچنان حضور خود را در میدان تحریر و در مقابل برخی ساختمان های دولتی قاهره از جمله مجلس حفظ کرده اند، در روزهای گذشته، شعارهایی را علیه آیت الله خامنه ای سردادند.

XS
SM
MD
LG