لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۶

بازداشت ۲۲ گردشگر در ارتفاعات املش؛ فرماندهی انتظامی: «فرقه نوظهور و غربی» تبلیغ می‌کردند


برج تاریخی اُمام - املش در گیلان. عکس: محمدتقی صیادی اُمام (ارسالی از شما)
برج تاریخی اُمام - املش در گیلان. عکس: محمدتقی صیادی اُمام (ارسالی از شما)

یک مقام فرماندهی انتظامی استان گیلان ادعا کرد علت بازداشت ۲۲ گردشگر در ارتفاعات شهرستان املش، «تبلیغ فرقه نوظهور و غربی» بوده است.

خبرگزاری‌ها در ایران روز یک‌شنبه پنجم تیر به نقل از حسین حسن‌پور، جانشین فرمانده انتظامی گیلان گزارش دادند این گردشگران که آخر هفته گذشته در املش دستگیر شدند، در فضای مجازی فراخوانی منتشر کرده بودند و مراسمی برگزار کرده‌اند که به گفته او «خرافه‌پرستی و مصرف مواد مخدر» بوده است.

این مقام انتظامی همچنین بدون اشاره به جزئیات، ادعا کرد که از بازداشت‌شدگان «تعدادی آلات و ادوات تبلیغ فرقه‌های نوظهور» کشف شده است.

برخورد با گردشگران و طبیعت‌گردان در ایران در روزهای گذشته شدت گرفته و بر اساس گزارش‌ها، در هفته پیش یک تور گردشگری شامل ۱۲۰ نفر در استان گیلان به دلیل آنچه «رقص مختلط و کشف حجاب» اعلام شده، در جنگل‌های نکا بازداشت شدند.

همچنین گزارش‌هایی از برخورد با شهروندان در کوه‌های اطراف تهران نیز گزارش شده است.

علاوه بر این، شماری از نوجوان‌ها در شیراز در پی برگزاری یک گردهمایی دستگیر شده‌اند.

سرکوب آزادی‌های مدنی از جمله سبک زندگی و عقیده و مذهب از سوی جمهوری اسلامی، همواره با انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر مواجه شده است.

برخوردهای خشونت‌بار با گردشگران در ایران در حالی است که در روزهای گذشته کاربران در رسانه‌های اجتماعی موجی از انتقادها و حملات را علیه «فم‌تریپ» آغاز کردند و آن را پروژه‌ای دانستند که از سمت نهادهای دولتی یا حاکمیتی طراحی شده» تا شرایط گردشگردی در ایران را «عادی‌سازی» کند.

XS
SM
MD
LG