لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

بازداشت دو شهروند در یاسوج؛ شهاب محمدیان و ایمان دستیار به «مکان نامعلوم» منتقل شدند


ایمان دستیار (راست) و شهاب محمدیان
ایمان دستیار (راست) و شهاب محمدیان

یک نهاد حقوق بشری از بازداشت دو شهروند ساکن یاسوج به نام‌های شهاب محمدیان و ایمان دستیار در روز یک‌شنبه ۲۷ خرداد خبر داد و گفت که نهاد اطلاعاتی بازداشت‌کننده آنها را به مکان نامعلومی انتقال داده است.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در روز دوشنبه ۲۸ خرداد، شهاب محمدیان و ایمان دستیار، دو فعال مدنی ساکن یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد، توسط مأموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت شدند.

یک منبع نزدیک به خانواده دستیار به هرانا گفته که روشن نیست علیه این شهروند چه اتهاماتی مطرح است و ممکن است «بازداشت او به دلیل انتشار مطالبی در صفحه اینستاگرامش صورت گرفته باشد.»

پیش از این، یک شهروند دیگر به نام کوروش جلیل نیز بازداشت شده که از بستگان شهاب محمدیان است.

در این گزارش تأکید شده که «از محل نگهداری و دلایل بازداشت» شهاب محمدیان و ایمان دستیار اطلاعی در دست نیست.

پیش از این ایمان دستیار در شهریور ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا امینی، در یاسوج بازداشت شده و سپس با سپردن وثیقه آزاد شده بود.

او همچنین در دی ۱۴۰۱ پس از احضار به شعبه هفتم بازپرسی دادسرای یاسوج و با مراجعه به این نهاد قضایی بازداشت شده و یک هفته بعد با «قرار کفالت» از زندان یاسوج آزاد شده بود.

روشن نیست علت بازداشت این دو شهروند چیست، اما در ماه‌های گذشته ده‌ها صفحه اینستاگرامی در شهرهای مختلف ایران از سوی نهادهای انتظامی جمهوری اسلامی مسدود شده و گردانندگان آنها هم با عناوینی از جمله «مروجان ضدفرهنگی» احضار یا بازداشت شده‌اند.

همچنین، مقامات جمهوری اسلامی در هفته‌های گذشته شماری از شهروندان را به دلیل شادمانی از مرگ ابراهیم رئیسی و انتشار مطالبی در فضای مجازی بازداشت کرده‌اند و یا با تهدید آنها را مجبور کرده‌اند که مطالب منتشرشده را از صفحات خود در رسانه‌های اجتماعی حذف کنند.

XS
SM
MD
LG