لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

اعلام جرم علیه حسین پاکدل به بهانه تشبیه سلیمانی و رئیسی به کتلت و استیک


حسین پاکدل، مجری و بازیگر
حسین پاکدل، مجری و بازیگر

دادستانی تهران برای حسین پاکدل، مجری و بازیگر تلویزیون، با عنوان «انتشار مطلب در جهت بر هم زدن امنیت روانی جامعه و توهین و هتاکی» پرونده قضایی تشکیل داد.

در حالی که «میزان»، خبرگزاری رسمی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه ۱۶ خرداد از اعلام جرم دادستانی تهران علیه یک «بازیگر و مجری» تلویزیون خبر داده بود، تسنیم، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز پنج‌شنبه ۱۷ خرداد گزارش داد که فرد مذکور حسین پاکدل، مجری پیش‌کسوت صدا و سیمای جمهوری اسلامی، است.

بر اساس گزارش تسنیم، اعلام جرم علیه حسین پاکدل با اتهام «توهین و هتاکی» در پی اظهارنظر او در یک روایت اینستاگرامی درباره ابراهیم رئیس و قاسم سلیمانی انجام شده است. به تعبیر این خبرگزاری نزدیک به سپاه، پاکدل این دو مقام کشته شده جمهوری اسلامی را «مورد تمسخر و هجو» قرار داده است.

اعلام جرم دادستانی تهران علیه حسین پاکدل پس از آن رخ داد که او در روایتی اینستاگرامی نوشت: «مطبخ سیاست، از مردان پخته، استیک لاستیک می‌سازد و از مردان پخمه کتلت مخصوص رژیم.»

به تعبیر رسانه نزدیک به سپاه، این عبارات در هجو و تمسخر قاسم سلیمانی و ابراهیم رئیسی بوده است.

روایت اینستاگرامی حسین پاکدل
روایت اینستاگرامی حسین پاکدل

«کتلت» اصطلاحی است که مخالفان جمهوری اسلامی به دلیل نحوه کشته شدن قاسم سلیمانی به او نسبت می‌دهند و از عبارت‌هایی مثل «قاسم کتلت» برای خطاب قرار دادن فرمانده پیشین سپاه پاسداران استفاده می‌کنند.

همچنین، پس از مرگ ابراهیم رئیسی در پی سقوط هلیکوپتر، هشتگ «هلیکتلت» در رسانه‌های اجتماعی فراگیر شده بود.

مقامات جمهوری اسلامی در روزهای گذشته شماری از شهروندان را به دلیل شادمانی از مرگ ابراهیم رئیسی و انتشار مطالبی در فضای مجازی بازداشت کرده‌اند و یا با تهدید آنها را مجبور کرده‌اند که مطالب منتشرشده را از صفحات خود در رسانه‌های اجتماعی حذف کنند.

همچنین، هیئت نظارت بر مطبوعات جمهوری اسلامی در یک دستورالعمل اعلام کرده است که انتشار محتوای به توصیف این نهاد حکومتی در مورد تشویق به «تحریم یا کاهش مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری دوره چهاردهم، تجمع اعتراضی بدون مجوز، و همچنین اعتصاب و تحصن، مصداق محتوای مجرمانه» هستند.

فشار بر بازیگران و چهره‌های فرهنگی پس از حمایت برخی از آنان از اعتراضات مردمی ۱۴۰۱ بیش از پیش توسط جمهوری اسلامی افزایش یافته است.

محمد رسول‌اف، کارگردان شناخته شده ایرانی، پس از دریافت جایزه ویژه داوران کن، تأکید کرد که مردم ایران توسط جمهوری اسلامی به گروگان گرفته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG