لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

پس از اعتراض مولوی عبدالحمید به انتخابات؛ بازداشت چهار روحانی دیگر اهل سنت در ارومیه


چهار روحانی اهل سنت بازداشت شده: شمس‌ الدین مطهری، حسین‌ احمد شهیدی، فاضل مرادی و گل‌ محمد منصوری
چهار روحانی اهل سنت بازداشت شده: شمس‌ الدین مطهری، حسین‌ احمد شهیدی، فاضل مرادی و گل‌ محمد منصوری

چهار روحانی و استاد اهل سنت حوزه علمیه شهر خواف، با نام‌های شمس‌ الدین مطهری، حسین‌ احمد شهیدی، فاضل مرادی و گل‌ محمد منصوری، توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش وب‌سایت هرانا، این روحانیون اهل سنت که نیمه خرداد ماه سال جاری به غرب کشور سفر کرده بودند؛ در زمان بازگشت به شهر خواف، روز چهارشنبه بیست و سوم خرداد ۱۴۰۳ توسط نیروهای امنیتی بدون ارائه حکم قضایی و در شهر ارومیه بازداشت شدند.

از محل نگهداری و اتهامات نسبت داده شده علیه این روحانیون اهل سنت، هنوز اطلاعی در دست نیست.

گزارش‌های متعدد نهادهای حقوق بشری حاکی است که سرکوب روحانیون اهل سنت در ماه‌های اخیر شتاب بیشتری گرفته است.

پیش از این دادگاه ویژه روحانیت مشهد در اقدامی، یک روحانی اهل سنت را از امامت «نماز جمعه» عزل کرد.

کمپین فعالین بلوچ، در گزارشی اعلام کرد این روحانی مولوی «عبدالاحد پارسا» نام دارد و از علمای سرشناس استان خراسان جنوبی و امام جمعه «روستای طاغان» و مدیر مدرسه دینی این روستا است.

کمپین فعالین بلوچ نیز گزارش کرده است که مولوی پارسا در پی حمایت از مولوی عبدالحمید چندین بار از سوی نهادهای امنیتی مورد بازجویی قرار گرفته و تهدید شده بود.

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان روز جمعه ٢۵ خرداد ١۴٠٣ در اظهارات تازه خود با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در تیرماه بار دیگر با تاکید بر این نکته که «رئیس جمهور در ایران نمی تواند کاری بکند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: ممنوعیت ثبت‌ نام و حضور «زنان» و «اهل‌سنت» برای تصدی پست ریاست‌ جمهوری که در اصل ١١۵ قانون اساسی آمده است، با «شریعت اسلام و قوانین بین‌المللی» مطابقت ندارند و در طول این ۴۵ سال سه قشر «زنان»، «اهل‌سنت» و آن ‌دسته از شایستگان و توانمندانی که از طیف خاص مذهبی و سیاسی نیستند، همواره از یک حق بزرگ محروم شده‌اند.

برخورد با روحانیون اهل سنت در حالی ادامه دارد که کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی پس از اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در بیانیه‌ای ، از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و بازداشت رهبران آنها ابراز نگرانی کرده بود.

در این بیانیه تاکید شده بود که شمار زیادی از رهبران مذهبی سنی از جمله کسانی که خواستار گفتگوی مسالمت‌آمیز میان معترضان و حکومت شده بودند نیز توسط جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.

براساس گزارش‌ها مطالبه‌گری روحانیون اهل سنت به خصوص مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان و حمایت روحانیون اهل سنت از او یکی از عوامل اصلی برخوردهای امنیتی و قضایی با این بخش از روحانیون در ساختار جمهوری اسلامی است.

XS
SM
MD
LG