لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

حکم اعدام محمد خضرنژاد، از علمای اهل سنت کرد، به حبس تبدیل شد


محمد خضرنژاد، روحانی اهل سنت کُرد و از بازداشت‌شدگان اعتراضات زن، زندگی، آزادی
محمد خضرنژاد، روحانی اهل سنت کُرد و از بازداشت‌شدگان اعتراضات زن، زندگی، آزادی

قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرده که حکم اعدام محمد خضرنژاد، از علمای سنی مذهب کُرد اهل شهر بوکان، با «تخفیف مجازات، به حبس» تغییر یافته است.

خبرگزاری میزان، متعلق به قوه قضاییه، روز دوشنبه ۲۱ خرداد، گزارش داد که محمد خضرنژاد با آنچه این رسانه رسمی در جمهوری اسلامی، «ابراز ندامت» و «تعهد بر حسن رفتار» نامید و همچنین به دنبال «پیگیری تعدادی از علمای اهل سنت» مشمول عفو شده و مجازات اعدام او به حبس تبدیل شده است.

محمدقسیم عثمانی، نماینده بوکان در مجلس شورای اسلامی، در بیانیه‌ای از «تلاش خود برای تخفیف در حکم قضایی ماموستا محمد خضرنژاد» خبر داده است.

پیشتر هم نزدیک به ۲۵۰ روحانی کُرد با ارسال نامه‌ای به غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، خواستارلغو حکم اعدام محمد خضرنژاد شده بودند.

حکم اعدام محمد خضرنژاد، روحانی ۴۵ ساله اهل سنت و از بازداشت شدگان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در بوکان، به تازگی از سوی دیوان عالی کشور تأیید شده بود.

دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه، محمد خضرنژاد را در آذرماه سال گذشته به اتهام «افساد فی‌‌الارض»، «تبلیغ علیه نظام» و «لطمه زدن به تمامیت یا استقلال کشور» به اعدام و ۱۶ سال زندان محکوم کرده بود.

کمپین حقوق بشر در ایران روز ۱۷ خرداد با انتقاد از تایید حکم اعدام محمد خضرنژاد، تاکید کرده بود: «حکومت بارها از طرح اتهام‌های واهی فقهی، مانند «افساد فی‌‌الارض» یا «بغی» برای سرکوب مخالفان و نیروهای مذهبی در مناطق اقلیت‌نشین استفاده کرده است.»

در این حال، خبرگزاری میزان روز دوشنبه رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران را به «خبرسازی» و «طرح ادعاهای خلاف واقع» دراین‌باره متهم کرد و مدعی شد که این رسانه‌ها تلاش می‌کردند با استفاده از این پرونده «یک پروژه اختلاف‌افکنانه جدید» ایجاد کنند.

این در شرایطی است که رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران، همواره با تاکید بر اصل بی‌طرفی، اخبار و گزارش‌ها در مورد ایران را منتشر می کنند.

XS
SM
MD
LG