لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

بازداشت دو شهروند بلوچ به‌دلیل فعالیت مجازی درباره مرگ رئیسی و شادمانی در عروسی


سعید بلوچ و محمد پیرایش بلاگرهای بازداشت شده بلوچ
سعید بلوچ و محمد پیرایش بلاگرهای بازداشت شده بلوچ

دو بلاگر بلوچ از جمله یک معلول توسط نیروهای امنیتی در شهر رمشک به دلیل فعالیت مجازی درباره مرگ رئیسی، روز چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه ۱۴۰۳ توسط نیروهای اطلاعات شهرستان قلعه گنج بازداشت شدند.

به گزارش حال‌وش، دلیل بازداشت محمد پیرایش، ۱۹ ساله بلاگر و معلول جسمی و سعید بلوچ، فعال اجتماعی به دلیل خبررسانی در فضای مجازی و برگزاری مراسم عروسی در زمان مرگ ابراهیم رئیسی در شهر رمشک است.

به گفته منابع محلی، محمد که دارای معلولیت جسمی است «به تازگی چند روز پس از مرگ رئیسی ازدواج کرده و بهانه نیروهای اطلاعات برای بازداشت او و دوستش سعید فعالیت در فضای مجازی در زمان مرگ رئیسی عنوان شده است.»

از محل نگهداری این دو شهروند بازداشتی بلوچ هنوز اطلاعی در دست نیست.

در هفته‌های گذشته، مقامات جمهوری اسلامی شماری از شهروندان را به دلیل شادمانی از مرگ ابراهیم رئیسی و انتشار مطالبی در فضای مجازی بازداشت کرده‌اند و یا با تهدید آنها را مجبور کرده‌اند که مطالب منتشرشده را از صفحات خود در رسانه‌های اجتماعی حذف کنند.

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارم اردیبهشت در گزارش سالانه خود اعلام کرد که جمهوری اسلامی در سال گذشته میلادی، آزادی بیان مردم ایران را بیش از پیش محدود کرده است.

به گزارش «خانه آزادی»، حکومت ایران از جمله ناقضان آزادی در سال گذشته میلادی معرفی شده و ایران از لحاظ برخورداری از شاخص آزادی همچنان به عنوان کشوری «غیر آزاد» شناخته شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز جمهوری اسلامی را «یکی از سرکوب‌گرترین دولت‌های جهان» در حوزه آزادی رسانه‌ها معرفی کرده و ایران را از لحاظ آزادی بیان در میان ۱۸۰ کشور جهان در رتبه ۱۷۷ طبقه‌بندی کرده است.

XS
SM
MD
LG