لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

مردم ارمنستان در اعتراض به نخست وزیری «سرکیسیان» دوباره تظاهرات کردند


ده‌ها هزار نفر از مردم ارمنستان روز سه شنبه در خیابان‌های پایتخت و در اعتراض به رأی اعتماد پارلمان به نخست وزیری سرژ سرکیسیان، رئیس جمهوری پیشین آن کشور، دست به تظاهرات زدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نمایندگان پارلمان با ۷۷ رأی موافق در برابر ۱۷ رأی مخالف انتخاب آقای سرکیسیان را برای کسب مقام نخست وزیری این جمهوری استقلال یافته از شوروی سابق تایید کردند.

سرژ سرکیسیان از سال ۲۰۰۸ رئیس جمهوری ارمنستان بود و جایش را اخیرا به متحدش داده است. معترضان می‌گویند او قصد دارد تنها با تغییر سمت خود در دولت، در رأس قدرت باقی بماند.

آرمن سرکیسیان، از متحدان او، هفته گذشته در پارلمان به عنوان رئیس جمهوری جدید سوگند یاد کرد. سرژ سرکیسیان پیشتر گفته بود نخست وزیر می‌شود تا تجربیاتش را در اختیار او بگذارد.

معترضان با تجمع در میدان مرکزی شهر ایروان و تحصن و ایجاد مانع در خیابان‌های اطراف، مسیرهای منتهی به ساختمان‌های دولتی را مسدود کردند. رسانه‌ها از تظاهرات در دو شهر دیگر نیز خبر داده‌اند.

طبق اصلاحیه قانون اساسی ارمنستان در سال ۲۰۱۵، که طی یک همه پرسی مورد تایید قرار گرفت، نخست وزیر اختیار امور کشور را دست می‌گیرد و ریاست جمهوری یک مقام عمدتا تشریفاتی می‌شود.

جمهوری ارمنستان در سال ۱۹۹۱ میلادی و به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، اعلام استقلال کرد؛ با این حال در این مدت، همچنان به کمک‌ها و سرمایه‌گذاری های مسکو وابسته بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG