لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

بازداشت معترضان ضددولتی در ارمنستان


ملاقات سرژ سرکیسیان و نیکول پاشینیان در ایروان
ملاقات سرژ سرکیسیان و نیکول پاشینیان در ایروان

۴۹ تن از معترضان ضد دولتی روز یکشنبه در ارمنستان بازداشت شدند. گزارش ها همچنین از بازداشت نيکول پاشينيان، نمايندۀ مجلس و رهبر مخالفان حکایت دارد.

بحران سياسی ارمنستان از ده روز پيش و از زمانی آغاز شد که سرژ سرکيسيان، رئيس جمهوری آن کشور پس از دو دوره رياست جمهوری با رأی اکثريت پارلمان به نخست وزيری رسيد. مخالفان دولت ارمنستان خواهان کناره گيری آقای سرکيسيان از قدرت هستند.

اعتراضات ضد دولتی ارمنستان روز یکشنبه به جايی رسيد که پليس ضد شورش در ايروان وارد صحنه شد.
در پی شکست مذاکرات روز يکشنبۀ سرژ سرکيسيان، نخست وزير و نيکول پاشينيان، نمايندۀ پارلمان و رهبر اعتراضات، به خاطر خروج آقای سرکيسيان از جلسه مذاکره ناآرامی ها بار ديگر در ايروان از سر گرفته شد.
در ناآرامی های روز يکشنبه نزديک به ۱۸۰ نفر از معترضانی که در ايروان با واژگون کردن اتومبيل ها قصد ايجاد راه بندان داشتند دستگير شدند.
بر اساس آخرين گزارش ها چند تن از رهبران حرکت های اعتراضی، از جمله نيکول پاشينيان بازداشت شده اند.

سرژ سرکيسيان در مناسبات خارجی خود، به عنوان چهره ای متعادل و متوازن تلقی می شود، اما در داخل مخالفان او را به فساد متهم می کنند. او گرچه از متحدان نزديک روسيه است، اما توانسته مناسبات نسبتاً گرمی با اتحاديه اروپا ايجاد کند.

نيکول پاشينيان، روزنامه و سياستمدار ۴۳ ساله ای است که شايد تا ماه پيش کسی تصورش را نمی کرد قادر به هدايت يک حرکت صدها هزار نفری و در دست گرفتن رهبری اپوزيسيون يک کشور باشد.

نيکول پاشينيان می گويد، هدف اين اعتراضات به هيچ وجه راه اندازی يک انقلاب مخملی نيست، اما قول داده به مبارزه ادامه دهد.
در همین حال آرمن سرکيسيان، رئیس جمهور کنونی به نشانۀ همبستگی با معترضان در تظاهرات شرکت کرد، وی نيز خواهان برکناری سرژ سرکيسيان از مقام نخست وزيری کشور است.

XS
SM
MD
LG