لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۵

همزمان با سفر رئیسی به پاکستان و سری‌لانکا؛ آرژانتین خواستار بازداشت وزیر کشور جمهوری اسلامی شد 


احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران که سابقه فرماندهی نیروی قدس سپاه را در کارنامه دارد.
احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران که سابقه فرماندهی نیروی قدس سپاه را در کارنامه دارد.

خبرگزاری فرانسه خبر داد که وزارت امور خارجه آرژانتین از اینترپل خواسته است تا وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران را به خاطر مشارکت در بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در مرکز جامعه یهودیان در بوئنوس‌آیرس که منجر به کشته شدن ۸۵ نفر شد، بازداشت کند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفته احمد وحیدی، وزیر کشور، بخشی از یک هیات ایرانی است که هم‌اکنون از پاکستان و سریلانکا بازدید می‌کند و اینترپل به درخواست آرژانتین هشدار قرمزی برای دستگیری او صادر کرده است.

آرژانتین همچنین از این دو دولت خواسته است که وحیدی را دستگیر کنند.

با اینکه در خبر خبرگزاری فرانسه به نقل از بیانیه وزارت خارجه آرژانتین احمد وحیدی «بخشی از هیات ایرانی» همراه رئیسی اعلام شده اما در تصاویر منتشر شده در خبرگزاری‌های رسمی جمهوری اسلامی از سفر ابراهیم رئیسی به پاکستان وزیرکشور جمهوری اسلامی دیده نمی‌شود.

تنها تصویری که از او در ارتباط با این سفر یافت شد، تصویری است که از «بدرقه» هیات همراه رئیسی در فرودگاه منتشر شده که در آن برخی از مقامات حکومت حضور دارند و در یکی از تصاویر وحیدی در کنار حسین امیرعبداللهیان و جواد اوجی وزیر نفت دیده می‌شود.

تصویر منتشر شده از «بدرقه» ابراهیم رئیسی پیش از سفر به پاکستان و سری‌لانکا
تصویر منتشر شده از «بدرقه» ابراهیم رئیسی پیش از سفر به پاکستان و سری‌لانکا

چندی پیش در ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ دادگاهی در آرژانتین حمله مرگبار سال ۱۹۹۲ به سفارت اسرائیل در بوئنوس‌آیرس و حمله سال ۱۹۹۴ به مرکز یهودیان «آمیا» را به جمهوری اسلامی منتسب و حکومت ایران را به همین دلیل به «جنایت علیه بشریت» متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه‌های آرژانتین، این دادگاه به رسانه‌‌ها اعلام کرده که اسناد موجود ثابت می‌کند جمهوری اسلامی با همکاری «جنبش تروریستی شیعی حزب‌الله لبنان» مرگبارترین حادثه تروریستی تاریخ آرژانتین را با بمب‌گذاری در مرکز یهودیان «آمیا» مرتکب شده و از همین رو حکومت ایران یک «دولت تروریستی» و عامل «جنایت علیه بشریت» است.

بمب‌گذاری مرکز همیاری یهودیان، آمیا، در سال ۱۳۷۳ روی داد که در آن ۸۵ نفر کشته و بیش از سیصد تن زخمی شدند، و ۴۰۰ مغازه و خانه آسیب دید. آرژانتین می‌گوید جمهوری اسلامی نقشه این بمب‌گذاری را کشید و حزب‌الله لبنان آن را اجرا کرد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده ۲۸ تیر ۱۴۰۱ به مناسبت سالگرد انفجار مرکز جامعه یهودیان در بوئنوس‌‌آیرس اعلام کرد «مقامات بلندپایه حکومت ایران مستقیماً در این حمله دست داشتند و حزب‌الله لبنان آن را به دستور رژیم ایران انجام داد.»

محسن رضایی و احمد وحیدی از مقام‌های جمهوری اسلامی که در دولت ابراهیم رئیسی نیز دارای سمت هستند، در ارتباط با بمب‌گذاری مرکز فرهنگی یهودیان بوئنوس آیرس در سال ۱۳۷۳ (۱۹۹۴) تحت تعقیب پلیس بین‌الملل، اینترپل، و تحت پیگرد دادگستری آرژانتین قرار دارند.

آلبرتو نیسمان، دادستان ویژه پرونده آمیا بود که پس از وارد کردن اتهام تبانی با جمهوری اسلامی به کریستینا فرناندز دو کرشنر رئیس جمهوری وقت آرژانتین در سال ۲۰۱۵ پیکر بی‌جانش با گلوله‌ای در سر، در حمام آپارتمان مسکونی او پیدا شد.

حکومت ایران هرگونه مشارکت در حمله آمیا را انکار کرده و جلوی بازجویی از مقامات سابق دولتی را گرفته است. دو کشور در سطح کاردار با هم ارتباط دیپلماتیک دارند.

XS
SM
MD
LG