لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

اسلحه مقابل صورت کریستینا فرناندز؛ گلوله‌ای به سمت رئیس‌جمهوری پیشین آرژانتین شلیک نشد


عکسی که رویترز به نقل از یک تلویزیون محلی از لحظه اقدام مهاجم برای شلیک به رئیس جمهوری سابق آرژانتین منتشر کرد.
عکسی که رویترز به نقل از یک تلویزیون محلی از لحظه اقدام مهاجم برای شلیک به رئیس جمهوری سابق آرژانتین منتشر کرد.

کریستینا فرناندز کرشنر ، رئیس جمهوری سابق آرژانتین و معاون فعلی رئیس جمهوری این کشور از یک سوء قصد در مقابل خانه‌اش جان سالم به در برد.

خانم فرناندز کرشنر که این روزها درگیر جلسات دادگاه برای فساد در دوران ریاست جمهوری در پرونده دادستان پیشین کشور است، وقتی پنجشنبه شب به خانه بازگشت، در میان جمعی از هواداران خود ابراز احساسات می‌کرد که یک مرد اسلحه کمری خود را از فاصله خیلی نزدیک، به سمت صورت او نشانه گرفت. ظاهرا تیر گیر کرد و اسلحه شلیک نکرد. پلیس می‌گوید اسلحه کمری پنج تیر داشت.

این اتفاق تنها چند ثانیه طول کشید و فیلم کوتاه آن از سوی برخی روزنامه‌نگاران آرژانتینی در فضای مجازی منتشر شده است.

خانم کرشنر در پرونده‌ای درباره سرپوش گذاشتن بر مرگ دادستان کل آرژانتین که درباره نقش ایران در انفجار آمیا تحقیق می‌کرد متهم است.

ماجرا به مرگ مشکوک آلبرتو نیسمان دادستان سابق آرژانتین در سال ۲۰۱۵ باز می‌گردد. آقای نیسمان یک روز قبل از ارائه اسناد خود در رابطه با فساد و تبانی خانم کریستینا فرناندز کرشنر رئیس جمهوری وقت به ضرب گلوله کشته شد. دولت خانم کرشنر این مرگ را خودکشی نامید اما مخالفان تاکید داشتند که او به قتل رسیده است. نیسمان سرگرم تحقیق درباره تبانی آرژانتین با ایران در رابطه با پرونده بمب‌گذاری علیه مرکز جامعه یهودیان در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ بود.

به‌تازگی، تد کروز سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس در آمریکا نیز در نامه‌ای در نامه‌ای به وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به فساد معاون رئیس جمهوری آرژانتین، خواستار تحریم کرشنر شد. آقای کروز، کرشنر را متهم کرد که در جریان قتل دادستان آرژانتینی در سال ۲۰۱۵ با جمهوری اسلامی تبانی کرده بود.

بمبگذاری مرکز همیاری یهودیان، آمیا در سال ۱۳۷۳ روی داد که در آن ۸۵ نفر کشته شدند. آرژانتین می‌گوید جمهوری اسلامی نقشه این بمبگذاری را کشید و حزب الله لبنان آن را اجرا کرد.

پلیس بین الملل در سالهای گذشته برای علی فلاحیان وزیر اطلاعات وقت جمهوری اسلامی، محسن رضایی فرمانده وقت کل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، احمدرضا اصغری دبیر سوم پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین، احمد وحیدی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران و محسن ربانی رایزن فرهنگی پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین حکم جلب بین‌المللی صادر کرد.

خانم کریستینا فرناندز کرشنر که آن زمان رئیس جمهوری آرژانتین بود،‌ متهم بود که با جمهوری اسلامی برای بستن پرونده توافقاتی داشته است. اکنون خانم فرناندز کرشنر معاون رئیس جمهوری آرژانتین است و دادستان کنونی خواستار ۱۲ سال زندان برای او شده است.

XS
SM
MD
LG