لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۱

بازگشت جام نقره باستانی به ایران


منبع:‌ توئیتر وزارت خارجه آمریکا
منبع:‌ توئیتر وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا در توئیتر خود از بازگشت یک شیء متعلق به ایران باستان از موزه ای در نیویورک به ایران خبر داد. این شیء یک جام به شکل اسب بالدار با سر عقاب و متعلق به قرن هفتم است که در سال ۲۰۰۳ از قاچاقچیان آثار باستانی خریداری شده است.

شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا این اقدام را یک نشانه دیگر در راستای ایجاد رابطه میان دو کشور خوانده و می نویسد جام نقره ای متعلق به قرن هفت پیش از میلاد که از یک غار در ایران پیدا شده و ده سال پیش مقامات گمرک آمریکا آن را از قاچاقچیان خریداری کردند، این هفته به ایران بازگردانده شد.

این جام سالها در محل امنی نیویورک نگهداری میشد و به نوشته ان‌بی‌سی مقامات آمریکایی گفته بودند مادامی که روابط واشنگتن -تهران عادی نشده آن را به ایران پس نمی دهند.

وزارت خارجه آمریکا در این باره گفته است:‌ «این شئ هدیه ای از سوی ایرانیان به جهان تلقی می شود و آمریکا خرسند است که آن را به مردم ایران بازمی گرداند.»

گمان می شود که جام فوق بخشی از گنجینه ای باستانی باشد که در اواخر دهه ۸۰ میلادی در نزدیکی مرز ایران و عراق کشف شد و اشیا آن به تدریج سر از بازارهای عتیقه بین المللی درآوردند.

مقامات دولتی آمریکا می گویند یک دلال آثار هنری به نام هشام ابوطعام، جام اسب بالدار را در سال ۲۰۰۰ به آمریکا برد و با ارائه مدرکی جعلی به مقامات گمرک گفت که شئ نقره از سوریه آمده است. او سپس تلاش کرد که جام نقره را به قیمت ۹۵۰ هزار دلار به یک مجموعه دار بفروشد اما در سال ۲۰۰۳ به دام ماموران پلیس افتاد.

ان‌بی‌سی می نویسد اگر این جام نقره باستانی ده سال پیش ۹۵۰ هزار دلار قیمت داشته، ارزش امروزینش قطعا بیش از یک میلیون دلار است، هرچند ارزش آن برای نشان دادن حسن نیت دیپلماتیک بیش از اینهاست.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای در این زمینه گفت:‌ «بازگشت جام نقره به ایران حاکی از احترام فراوان آمریکا به میراث فرهنگی و در این مورد، میراث فرهنگی غارت شده ایرانیان و نشان دهنده احترام بالای آمریکا به مردم ایران است.»

XS
SM
MD
LG