لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۵

بازگشت اشیای عتیقه افغانستان به کشور


صدها اثر هنری و باستانی مکشوفه که از موزه ملی افغانستان به سرقت رفته بودند، به این کشور بازگردانده می شوند.

تعداد زیادی از این ٨٤٣ قلم اثر هنری و عتقیه در دوران جنگ داخلی سال های ١٩٩٠ به سرقت رفته و در بازار آزاد فروخته شده بودند. قدمت برخی از این آثار به ٤ هزار سال پیش باز می گردد. پلیس مرزی بریتانیا بعضی از این اشیای عتیقه و باستانی را کشف کرد، تعدادی دیگر از آن ها نیز در مجموعه ها و کلکسیون های خصوصی افراد کشف شدند و تعداد زیادی هم از سوی افراد خیر به افغانستان بازگردانده شدند.

«موزه بریتانیا» در لندن به بازگرداندن این آثار قدیمی کمک کرد و این اشیای ارزشمند و عتیقه با هواپیماهای وزارت دفاع بریتانیا به افغانستان بازگردانده شدند.

بنا به اعلام «موزه بریتانیا»، چندین شی منبت کاری شده تزئینی بین این آثار عتیقه وجود دارند که قدمت آن ها به قرن اول پس از میلاد مسیح بازمی گردد. قدمت مجسمه بودایی که بین این آثار مکشوفه هست نیز به قرن دوم و یا سوم میلادی بازمی گردد. سکه های متعلق به دوران قرون وسطی اسلامی هم بین این آثار عتیقه پرارزش وجود دارند و یک فواره آب از جنس سنگ و به شکل سر شیر وجود دارد که قدمت آن ٢٣٠٠ سال است.

مجسمه بودا به دست یک کلکسیونر ژاپنی افتاده بود که از بازگرداندن آن خودداری کرد و از نظر قانونی و حقوقی نیز نمی شد وی را وادار به بازگرداندن این شی عتیقه کرد. یک دلال بریتانیایی این مجسمه را به طور ناشناس خریداری کرد و آن را به موزه بازگرداند.

سید مصدق خلیلی، معاون وزیر فرهنگ افغانستان به روزنامه گاردین گفته است «استرداد و بازگرداندن این آثار مکشوفه به کشور برای ما از اهمیت بسیاری برخوردار است، چون این اشیا بخشی از میراث فرهنگی و تاریخ ما هستند که طی سه دهه جنگ به غارت رفته اند».

خلیلی گفت تقریباً ٩ هزار شی عتیقه و اثر باستانی از سال ٢٠٠١ تاکنون از کشورهای مختلف به افغانستان بازگردانده شده اند.

بخش بزرگی از «موزه ملی» افغانستان در کابل در درگیری های خشونت بار بین جنگ سالاران رقیب در اوایل سال های ١٩٩٠ تخریب شد و با کمک بین المللی بازسازی شد.
XS
SM
MD
LG