لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۰

نگارش پیش‌نویس توافق هسته‌ای، از چهارشنبه ادامه می‌یابد


دور جدید گفتگوهای هسته‌ای ایران با قدرت های جهانی برای ادامه نگارش پیش‌نویس متن توافق نهایی اتمی با یک روز تاخیر به چهارشنبه ششم خرداد موکول شد.

رسانه‌های ایران علت این تغییر زمان را گزارش نکردند.

بر اساس گزارش ها، سه‌شنبه پنجم خرداد نشست کارشناسی به ریاست حمید بعیدی‌نژاد یکی از اعضای هیات مذاکره کننده ایران در وین برگزار می‌شود.

آقای عراقچی دوشنبه شب در گفتگویی با تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد که مسئولان ایرانی با دسترسی به اطلاعات سری و دانشمندان اتمی خود در چارچوب توافق در حال شکل‌گیری موافق نیستند.

او گفت: «ما هیچ نگرانی از شفاف‌سازی، نظارت و بازرسی نداریم چرا که چیزی برای پنهان کردن وجود ندارد اما با سوءاستفاده از نظارت‌ها مشکل داریم. ما اجازه نمی‌دهیم برای دسترسی به اطلاعات سری و شناسایی دانشمندان و اطلاع از برخی سیاست‌ها، سوءاستفاده صورت گیرد و این مساله از خطوط قرمز پررنگ ماست.»

عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران گفتگوها را با هلگا اشمید، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به نمایندگی از کشورهای ۱+۵ در مذاکرات هسته ای حضور دارد، روز چهارشنبه در وین اتریش، از سر می گیرند.

هفته گذشته نیز وین میزبان مذاکرات هسته ای بود. در آن دور از مذاکرات، جلسات مختلفی با شرکت تیم‌های حقوقی، فنی و هسته‌ای به مدت سه روز در هتل کوبورگ وین برگزار شد.

ایران و قدرت های جهانی در تلاشند تا پیش از فرارسیدن ۳۰ ژوئن، نهم تیرماه، یعنی پیش از پایان مهلت مذاکرات به توافق برسند.

XS
SM
MD
LG