لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۶

ظریف: پذیرش پروتکل الحاقی به معنی اجازه بازرسی‌های بی‌رویه نیست


عکس آرشیوی از محمدجواد ظریف وزیر امور خاجه ایران
عکس آرشیوی از محمدجواد ظریف وزیر امور خاجه ایران

وزیر امور خارجه ایران پذیرش پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوی ایران را متفاوت از اجازه بازرسی‌های بی‌رویه از مراکز مختلف داخل ایران دانست.

وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه پس از دیدار با همتای مجارستانی خود، در یک نشست خبری مشترک گفت «‌در صورتی که توافقی شکل بگیرد و پروتکل الحاقی بر اساس مقررات کشور و با توجه به چارچوب‌های موجود در کشور به صورت داوطلبانه اجرا شود، کاملا مشخص است.»

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در ادامه افزود «پروتکل الحاقی به هیچ وجه اجازه دسترسی بی‌رویه و بدون دلیل به ساختارهای کشورها را فراهم نمی‌کند، و یک چارچوب قاعده‌مند و قانون‌مند را فراهم می‌کند.»

او گفت که ایران تنها چارچوب‌های تعیین شده در مذاکرات لوزان و چارچوب‌هایی که به طرفین طور مشترک برای پاسخ به موضوعات مورد بحث در لوزان به آن رسیدند را دنبال خواهد کرد.»

هفته گذشته یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس ضمن تاکید بر حق بازرسی آژانس از مراکز نظامی کشورهای امضا کننده پروتکل الحاقی، گفته بود در صورت امضای توافق جامع اتمی بین ایران و شش قدرت عضو گروه ۱+۵، راه بازرسی این نهاد نظارتی سازمان ملل متحد از برخی تاسیسات نظامی ایران هموار خواهد شد.

ایران این سخنان آقای آمانو را رد کرد.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به پرسشی درباره برخی اظهارنظرها درباره دسترسی به مراکز نظامی مانند پارچین پس از توافق هسته ای و موضع ایران در این ارتباط، گفت ایران بر اساس مقررات عمومی آمادگی شفاف‌سازی در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای خود را دارد.

آقای ظریف در عین حال دستزسی به مراکز صنعتی و هسته‌ای کشورها بر اساس پروتکل الحاقی را متفاوت از بازرسی دانست و گفت که این دسترسی‌ها نیز با چارچوب مشخص و به صورت مدیریت شده است.

ایران و قدرت‌های جهانی ۱۳ فرودین ماه گذشته درباره چارچوب توافق جامع هسته‌ای به تفاهم رسیدند. طرفین تلاش می‌کنند تا ۱۱ تیرماه امسال به متن توافق جامع هسته‌ای دست یابند.

XS
SM
MD
LG