لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۶

جنگ «سه‌مرحله‌ای» اسرائیل با حماس؛ گالانت: هدف «محو حماس و برقراری نظم امنیتی جدید» است


یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، در دیدار با سربازان اسرائیلی در نزدیکی مرز نوار غزه. آرشیو
یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، در دیدار با سربازان اسرائیلی در نزدیکی مرز نوار غزه. آرشیو

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز جمعه ۲۸ مهر، برنامه‌ها و اهداف جنگی اسرائیل در نوار غزه را در نشست کمیته امور خارجه و دفاع کنست در تل آویو تشریح کرد.

او گفت هدف اسرائیل محو گروه تروریستی حماس از طریق نابودی توانایی‌های نظامی و سلطه آن بر نوار غزه است و پس از برقراری نظم امنیتی جدید، اسرائیل دیگر هیچ مسئولیتی در قبال زندگی روزمره ساکنان غزه نخواهد داشت.

وزیر دفاع اسرائیل به اعضای کمیته امور خارجه و دفاع کنست گفت که جنگ با حماس سه مرحله اصلی خواهد داشت: «ما در مرحله اول هستیم که طی آن عملیات نظامی با [حملات هوایی] و سپس با مانور [زمینی] انجام خواهد شد که هدف از آن از بین بردن عوامل حماس و آسیب‌رساندن به زیرساخت‌های مورد استفاده حماس به منظور شکست و نابودی کامل آنها است.»

به گفته او در مرحله دوم جنگ ادامه خواهد داشت اما با شدت کمتر برای «از بین بردن هرگونه مقاومتی.»

او در ادامه در تشریح مرحله سوم گفت: «گام سوم برقراری یک نظم امنیتی جدید در نوار غزه، پایان مسئولیت اسرائیل در مورد زندگی روزمره مردم در نوار غزه و ایجاد یک واقعیت امنیتی جدید برای شهروندان اسرائیل و ساکنان [مناطق اطراف غزه] خواهد بود.»

وزیر دفاع اسرائیل، روز پنجشنبه ۲۷ مهر در یک سخنرانی در جمع سربازان اسرائیلی در نزدیکی مرز با نوار غزه گفت: «اکنون شما غزه را از دور می‌بینید ولی به زودی آن را از داخل خواهید دید. دستور صادر خواهد شد.»

او افزود که نبرد در نوار غزه دشوار و طولانی خواهد بود.

حماس تحت حمایت مالی ونظامی جمهوری اسلامی، روز ۱۵ مهر به اسرائیل حمله کرد که در پی آن دستکم ۱۴۰۰ تن عمدتاً غیر‌نظامیان کشته شدند.

بیش از ۲۰۰ غیر نظامی و نظامی اسرائیلی و اتباع خارجی به دست شبه‌نظامیان حماس و جهاد اسلامی گروگان گرفته شدند که از وضعیت اکثر آنها اطلاعی در دست نیست.

اسرائیل در واکنش به این حمله، حملات هوایی و محاصره نوار غزه را آغاز کرد که تاکنون ادامه داشته است.

XS
SM
MD
LG