لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

حمله روسیه به اوکراین؛ شهروندان اوکراینی به لهستان می‌گریزند


از زمانی که حمله روسیه به اوکراین در روز پنجشنبه ۵ اسفند به واقعیت پیوست، عده زیادی از شهروندان اوکراینی خانه و اموال خود را رها کرده و عمدتا به سوی لهستان سرازیر شدند.

عده‌ای با کودکان خردسال ‌قدم در این راه گذاشته‌اند. برخی، حیوانات خانگی خود را نیز جا گذاشتند و به سوی مقصدی نامعلوم راهی شده‌اند. تعدادی از این افراد حتی به اندازه کافی پول همراه خود ندارند.

نیروهای ارتش روسیه در ساعات ابتدایی امروز از طریق زمین، دریا و هوا به اوکراین حمله کردند که بزرگترین حمله یک کشور به کشوری دیگر در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم است.

مقامات کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم‌مرز با اوکراین، از جمله رومانی و اسلواکی، می‌گویند که در حال حاضر نشانه‌ای از هجوم پناهجویان مشاهده نمی‌شود، اما گزارش‌های رسانه‌های محلی حاکی از تراکم افراد پیاده در مناطق مرزی است.

لهستان اعلام کرده است در حال ایجاد مراکز پذیرش و بیمارستان‌هایی برای افرادی است که از اوکراین فرار کرده‌اند. حدود یک و نیم میلیون اوکراینی در حال حاضر در لهستان زندگی می‌کنند.

دولت لهستان در اوایل ماه فوریه گفته بود در صورت لزوم یک میلیون پناهنده اوکراینی را خواهد پذیرفت.

گذرگاه مرزی «مدیکا» مسیری است که عمدتاً توسط افرادی استفاده می‌شود که برای خرید به آن سوی مرز می‌روند یا برای کار سفر می‌کنند. به گزارش رویترز، صف ورود به این شهر مرزی در ساعات اولیه بامداد پنجشنبه طولانی‌تر شده بود.

ماریا پالیس ۴۴ ساله که به همراه خانواده خود سفر می‌کند به خبرگزاری رویترز گفت: «همه فکر می‌کردند غرب اوکراین به دلیل نزدیکی به کشورهای اتحادیه اروپا و ناتو امن است. اما محافظت به اندازه کافی نیست.»

روسیه خواستار پایان دادن به گسترش ناتو به سمت شرق شده است و پوتین نیز موضع خود را مبنی بر غیرقابل قبول بودن عضویت اوکراین در این ائتلاف نظامی به رهبری ایالات متحده آمریکا تکرار کرد.

XS
SM
MD
LG