لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۷

حملات هوایی اسرائیل در عمق نوار غزه ادامه دارد


تانک های اسرائیلی در حال حرکت به سوی مواضع مرزی - نوار غزه، ۱۸ ژوئیه
تانک های اسرائیلی در حال حرکت به سوی مواضع مرزی - نوار غزه، ۱۸ ژوئیه

دومین روز حملات زمینی اسرائیل در عمق بیشتری از نوار غزه ادامه دارد. اسرائیل می گوید در این عملیات مناطقی را که پیکارجویان حماس از آن اقدام به راکت پراکنی می کردند، و تونل های زیرزمینی را که به خاک اسرائیل نقب زده بودند، شناسایی و منهدم کرده است.

بعد از آن که بیش از ۲۰۰۰ حمله هوایی اسرائیل به غزه در هفته گذشته نتوانست جلوی حملات راکتی بی وقفه گروه حماس به خاک آن کشور را بگیرد، اسرائیل در دو روز اخیر به حملات زمینی متوسل شد.

حمله اخیر اسرائیل می تواند زمینه ساز درگیری گسترده تر و خونبارتری میان دو طرف باشد، اما اسرائیل گفته است تا رسیدن به هدفش که متوقف کردن راکت پرانی ها، انهدام شبکه تونل های زیرزمینی حماس به خاک اسرائیل و تضعیف نظامی حماس است، به حملات ادامه خواهد داد. در منطقه کوچک نوار غزه، که مساحت آن ۳۶۰ کیلومتر مربع و عرض آن بین ۶ تا ۱۲ کیلومتر بیشتر نیست، ارتش اسرائیل تا عمق سه کیلومتری نفوذ کرده و در حال پیشروی به مناطق شمالی، شرقی و جنوبی است.

در همین حال گروه های افراطی در اسرائیل از دولت خواهان نابود کردن کامل حماس و بیرون راندن کامل آن از قدرت در غزه شده اند، که معنی اش طولانی تر شدن عملیات نظامی و بالاتر رفتن شمار تلفات انسانی در غزه است. یوری آریل، عضو کنست – پارلمان اسرائیل – از حزب دست راستی «خانه یهود» پیش از تشکیل جلسه روز پنجشنبه گفته بود: «باید وارد غزه شویم و کار را تمام کنیم. باید تروریست ها را ریشه کن کنیم. نباید مصونیت داشته باشند.»

حمله اسرائیل تا کنون منجر به مرگ دستکم ۲۶۵ غیرنظامی فلسطینی شده که نزدیک به یک چهارم آنها را کودکان تشکیل می دادند.

بعضی تحلیلگران می گویند اسرائیل از بیم به خطر افتادن سربازانش عملیات زمینی را بی سر و صدا آغاز کرد، اما عده ای علت این اقدام را نگرانی اسرائیل از محکوم شدن از سوی جامعه بین المللی برای کشتار غیرنظامیان فلسطینی می دانند.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه که روز جمعه در تلاش برای یافتن راه حل دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ، به مصر، اردن و اسرائیل سفر کرد، در بیانیه گفت کشورش خواهان توافقی برای آتش بس و متارکه جنگ است که «پاسخگوی نیازهای امنیتی اسرائیل و نیازهای اقتصادی فلسطینیان باشد.»

مصر از آتش بس حمایت می کند، ولی با شرایط حماس برای لغو محاصره غزه و گشودن کامل مرزهای غزه به صحرای سینا مخالف است – صحرای سینا هم اکنون محل درگیری نیروهای مصری با اسلامگرایان افراطی است.

XS
SM
MD
LG