لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

حمله زمینی اسرائیل وارد دومین روز شد


یک راکت اسرائیلی به شمال غزه پرتاب شد
یک راکت اسرائیلی به شمال غزه پرتاب شد

هزاران سرباز اسرائیلی با پشتیبانی تانک ها، هواپیماها و کشتی های نیروی دریایی، به آنچه بنظر می رسد پیشرفتی محدود درغزه باشد ادامه می دهند.

مسئولان پزشکی فلسطینی می گویند از آغاز حمله زمینی اسرائیل در روز پنجشنبه، دست کم ۲۱ تن از ساکنان غزه کشته شده اند. مقامات اسرائیل می گویند هدف از حمله منهدم کردن تونل هائی است که پیکارجویان فلسطینی از آنها برای حمله به هدف های اسرائیلی استفاده کرده اند.

ارتش اسرائیل نخستین تلفات خود را سحرگاه جمعه گزارش داد. یک سرباز در جریان زدوخورد با رزمندگان حماس، گروه اسلامی که کنترل نوار غزه را در دست دارد، کشته شد.

ارتش اسرائیل در صفحه توئیتر خود می گوید در هجوم شبانه ۱۴ پیکارجو را کشت، ۲۰ راکت انداز را از کار انداخت، به ۹ حمله هوایی دست زد و مجموعا به ۱۰۳ «هدف تروریستی» حمله کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز جمعه گفت آماده است دامنه حمله را گسترش دهد. بنظر می رسد حمله از عملیات اسرائیل در ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ که در آن حدود ۱۴۰۰ فلسطینی و ۱۳ اسرائیلی کشته شدند، محدودتر است.

حماس در روزهای اخیر آتش بس دراز مدتی را پیشنهاد کرده است که از جمله می خواهد محاصره دیرینه اسرائیل بر نوار غزه لغو شود و فلسطینیانی که ماه پیش درکرانه غربی دستگیر شدند آزاد شوند.

در مقابل، اسرائیل بر اجرای آتش بسی که مصر پیشنهاد کرده است تاکید دارد. پیشنهاد می خواهد خصومت ها در برابر افزایش آمد و شد مردم و کالا بین غزه و اسرائیل افزایش یابد. حماس پیشنهاد را رد کرده است و آنرا به منزله تسلیم می داند.

در این میان، در حالی که وضع بدتر می شود و شمار کشته شدگان بالا می رود، رهبران جهان بر متوقف ساختن عملیات خصمانه تاکید بیشتری می گذارند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای بر «حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای تروریستی » دوباره تاکید گذاشت. اما در گفت و گویی تلفنی با نتانیاهو به او گفت آمریکا امیدوار است عملیات، آن گونه که اسرائیل گفته است، دقیقا تونل ها را هدف بگیرد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در بیانیه ای نگرانی خود را ابراز داشت و خواست راکت پرانی های بی محابای حماس به داخل اسرائیل و عملیات انتقامی اسرائیل بی درنگ متوقف شود.

XS
SM
MD
LG