لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

نتانیاهو: حماس در حال ارتکاب به جنایات جنگی است


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه گفت گروه حماس در غزه، با حمله مستقیم به شهروندان اسرائیل با راکت و همینطور استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی، مرتکب جنایات جنگی می‌شود.

نتانیاهو که در یک نشست خبری صحبت می‌کرد مخالفت حماس با پیشنهاد آتش‌بس مصر را مسئول تصمیم اسرائیل به تشدید حملات هوایی علیه آن پیکارجویانی دانست که اقدام به پرتاب راکت کردند و افزود حماس در را به روی راه حل دیپلماتیک بست و بنابراین مسئول ادامه خشونت‌هاست.

پیشتر در روز چهارشنبه ، ارتش اسرائیل به هزاران نفر از ساکنان مناطق مرزی شمال غزه هشدار داد که خانه‌ها و محله‌های خود را ترک کنند.

وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه‌ای که از طریق اینترنت منتشر کرد گفت کسانی که بی‌درنگ از منطقه خارج نشوند «جان خود و خانواده های‌شان را به خطر خواهند انداخت.»

حماس این اقدام اسرائیل «جنگ روانی» دانست و از مردم خواست هشدارها را نادیده بگیرند.

هواپیماهای جنگی اسرائیل بامداد چهارشنبه به دها نقطه، از جمله خانه محمود زهار، رهبر ارشد حماس حمله کردند. در اثر این عملیات دست کم ۳ نفر کشته شدند و به چند ساختمان، از جمله یک بیمارستان توانبخشی آسیب رسید.

مسئولان در غزه می‌گویند از آغاز عملیات اسرائیل در هفته گذشته، دست کم ۲۰۴ فلسطینی جان خود را از دست داده‌اند و حدود ۱۴۰۰ نفر نیز مجروح شده‌اند.

قرار است محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی امروز، چهارشنبه، در قاهره با رئیس جمهوری مصر ملاقات کند و درباره چگونگی اجرای پیشنهاد آتش‌بس با او به تبادل نظر بپردازد.

اسرائیل پیشنهاد آتش‌بس مصر را روز گذشته پذیرفت، اما حماس آنرا رد کرد، و پرتاب راکت به اسرائیل را شدت بخشید.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هشدار داده است که حماس به دلیل رد پیشنهاد آتش‌بس بهای سنگینی خواهد پرداخت.

XS
SM
MD
LG