لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۷

سقوط مهارنشده یک راکت دیگر چینی در اقیانوس هند


لحظه پرتاب راکت لانگ مارچ ۵بی-وای٣ به فضا در ٢٤ ژوئیه. این راکت روز شنبه ٣٠ ژوئیه به زمین سقوط کرد

آمریکا اعلام کرد یک راکت چینی دیگر روز شنبه به اقیانوس هند سقوط کرد. این درحالی است که پکن از به اشتراک گذاشتن اطلاعات دقیق مربوط به مسیر سقوط بقایای این موشک با واشنگتن، سرباز زده است.

طبق توییت فرماندهی فضایی ایالات متحده، این راکت ساعت ۴۵ :١٢ بعد از ظهر به وقت ساحل شرقی آمریکا به جو زمین بازگشت ولی جزئیات بیشتری درباره جنبه‌های فنی این سقوط از جمله پراکندگی بقایا و مکان آن باید از سوی چین ارائه شود.

بیل نلسون، مدیر ناسا، نیز در این باره گفت که همه کشورهای فعال در فضا باید بهترین رویه‌های تعیین‌شده را دنبال کنند و از طریق به اشتراک گذاشتن این نوع اطلاعات، امکان پیش‌بینی قابل‌اعتماد خطرات احتمالی سقوط بقایا را فراهم کنند. او افزود: «انجام این کار، برای استفاده مسئولانه از فضا و تضمین امنیت مردم اینجا، روی کره زمین، بسیار مهم است.»

یک سازمان تحقیقاتی غیردولتی در نزدیکی لس‌آنجلس نیز بازگرداندن بدون کنترل کل این راکت ٢٣ تنی به جو زمین را «بی‌احتیاطی» دانست.

برنامه فضایی چین توسط شاخه نظامی حزب کمونیست چین اداره می‌شود و به همین دلیل واشنگتن به پکن اجازه استفاده و مشارکت در ایستگاه فضایی بین‌المللی را نداده است.

سفارت چین در واشنگتن هنوز در این‌باره اظهار نظری نکرده است. پکن در روزهای گذشته اعلام کرده بود از نزدیک مسیر بقایای این راکت را تعقیب می‌کند و بقایای این راکت خطر چندانی ایجاد نمی‌کند.

سال گذشته نیز ناسا و دیگر کشورهای فعال در فضا چین را متهم کردند که درباره مسیر بقایای یک راکت دیگر در مه ٢٠٢١ به صورت شفاف اطلاع‌رسانی نکرده است.

بقایای آن راکت نیز در اقیانوس هند سقوط کرد.

XS
SM
MD
LG