لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

رونمایی از اولین عکس تمام رنگی تلسکوپ فضایی جیمز وب


اولین تصویر تمام‌رنگی تلسکوپ جیمز وب
اولین تصویر تمام‌رنگی تلسکوپ جیمز وب

ناسا نخستین تصویر تمام رنگی از تلسکوپ فضایی جیمز وب را در حضور رئیس جمهوری آمریکا و معاون او رونمایی کرد.

به گزارش ناسا این عکس که از دورترین نقطه کهکشانی گرفته شده نقطه عطفی است برای ادامه ماموریت‌های ناسا و تلسکوپ جیمز وب تا به دانشمندان برای شناخت چگونگی تکامل کیهان از اولین روز و نخستین کهکشان‌ها تا به امروز کمک کند.

جو بایدن در این مراسم گفت: «این تصاویر به جهان یادآوری می‌کند که آمریکا می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد.»

کاملا هریس هم گفت: «اکنون ما وارد مرحله جدیدی از اکتشافات علمی می شویم. تلسکوپ فضایی جیمز وب با تکیه بر میراث هابل، به ما امکان می‌دهد تا عمیق‌تر از همیشه و با وضوح خیره کننده فضا را ببینیم این اطلاعات دانش ما را در مورد منشأ جهان، منظومه شمسی و احتمالا خود زندگی افزایش می‌دهد.»

تلسکوپ جیمز وب با استفاده از نور فروسرخ، قادر است از غبار کیهانی عبور کرده و دورتر از گذشته را ببیند. این تلسکوپ همچنین قرار است اولین کهکشان‌ها و ستارگانی را که در یک جهان نوپا شکل گرفته‌اند را آشکار کند.

پیش از جیمز وب، دانشمندان سال‌ها با کمک تلسکوپ هابل به کشف کائنات پرداختند، اما جیمزوب قادر است تصاویری شفاف‌تر از اعماق بیشتر کیهان را به زمین ارسال کند.

براساس اعلام ناسا همه تصاویر دریافتی از جیمزوب صبح سه‌شنبه به وقت شرق آمریکا از تلویزیون ناسا برای علاقمندان به نمایش در می‌آید.

تلسکوپ فضایی جیمز وب که در زمستان ۲۰۲۱ بر روی یک موشک آریان ۵ از گویان فرانسه به فضا پرتاب شد از دو ماه قبل در حال آزمایش و تراز کردن بوده‌ است. جیمز وب پس از عملیاتی شدن، به عنوان مأموریت شاخص ناسا در اخترفیزیک جانشین هابل می‌شود.

اداره ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده «ناسا» توسعه تلسکوپ فضایی جیمز وب را با همکاری آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی کانادا (CSA) رهبری می‌کند. این تلسکوپ به افتخار جیمز ای وب، که از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۸ مدیر ناسا در برنامه‌های مرکوری، پروژه جمینای و آپولو بود، نامگذاری شده‌است.

XS
SM
MD
LG