لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

طرح «انتقال سیاسی» سوریه در شورای امنیت


در پی کشتار دیگری که گزارش می رسد در سوریه صورت گرفته است، بر فشارهای بین المللی بر دمشق افزوده می شود.

کوفی عنان در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت جامعه بین المللی باید پاسخ به سوریه را به «سطح دیگری» بالا ببرد.

آقای عنان پذیرفت که بیش از یک ماه پس از موافقت دولت سوریه و گروه های اپوزیسیون با طرح آتش بس، «برنامه اجرا نمی شود، و زمان آن است که دید چه گزینه های دیگری برای پایان دادن به خشونت وجود دارد.»

از زمانی که آتش بس به اجرا گذاشته شد، هزاران سوری در حملات و زدوخوردها کشته شده اند، و حضور صدها ناظر سازمان ملل متحد نتوانسته است به خشونت ها پایان دهد.
و دولت اوباما بار دیگر خواهان تغییر رژیم در سوریه شده است.

دیپلمات ها پیشتر گفته بودند کوفی عنان پیشنهاد جدیدی ارائه خواهد داد مبنی بر ایجاد یک «گروه تماس» با سوریه، شامل پنج عضو شورای امنیت و بازیگران اصلی که بر دمشق و اپوزیسیون نفوذ دارند، مانند عربستان سعودی، قطر، ترکیه و ایران.

بر اساس این طرح گروه تماس سعی خواهد کرد طرح «انتقال سیاسی» را تهیه کند که به خروج بشار اسد و برگزاری انتخابات آزاد منجر خواهد شد.

کوفی عنان قرار است روز جمعه در واشنگتن با هیلاری کلینتون ملاقات کند.


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا نیز گفته است سوریه با ادامه قدرت بشار اسد نمی تواند کشوری صلحجو، باثبات و دموکرات تلقی شود.

وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در استانبول پس از انتشار گزارش کشته شدن ۷۸ تن در سوریه به خبرنگاران گفت اسد «بیرحمی و دغلکاری را دو چندان کرده است» و وقت آن است که جامعه بین المللی برای سوریه پس از اسد برنامه ریزی کند.

خانم کلینتون همچنین گفت مهم است جامعه بین المللی برای آخرین بار و تا آنجا که می تواند از برنامه صلح کوفی عنان پشتیبانی کند تا دیگران در شورای امنیت بتوانند به یک «چارچوب فکری» برسند و درک کنند که به عملی ورای طرح صلح نیاز است.

همزمان مقامات امریکایی گفتند فرد هاف، فرستاده ویژه برای سوریه، به مسکو می رود. فرانسه میزبانی جلسه دوستان سوریه را در پاریس در ۱۶ تیر (۶ ژوئیه) بر عهده خواهد گرفت، و انتظار می رود وزیر امور خارجه آمریکا به منظور پشتیبانی از جنبش اپوزیسیون سوریه در آن شرکت کند.

فعالیتهای دیپلماتیک در حالی شدت گرفته که فعالان سوری شبه نظامیان طرفدار دولت و نیروهای امنیتی را به قتل عام دیگری در حمص متهم کرده اند.

به گفته فعالان سوری دهها تن، شامل زنان و کودکان، روز چهارشنبه در «مزرعه القبیر» کشته شدند. برخی از قربانیان هدف ضربات چاقو قرار گرفتند و دست کم ۱۲ جسد سوزانده شد.

رابرت مود سرپرست هیات ناظر سازمان ملل متحد گفت: ناظرانی که سعی دارند گزارش های قتلها را تایید کنند قادر نشده اند به این روستا بروند. پست های بازرسی ارتش سوریه و غیر نظامیان ناطران را متوقف کرده اند، و ساکنان اطلاع داده اند که ورود ناظران به روستا خطرناک است.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت میلیشاهای «شعبیه» مسلح به تفنگ و چاقو پس از گلوله باران روستا توسط نیروهای منظم ارتش به آن حمله کردند.

شورای ملی سوریه از ارتش سوریه آزاد و دیگر گروه های مسلح اپوزیسیون خواست با افزایش مقاومت به این حملات پاسخ دهند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا حمله به این روستا را «بی رحمانه و تکان دهنده» نامید و گفت اگر این واقعه درست باشد، جامعه بین المللی باید در محکوم ساختن دولت بشار اسد قاطعانه تر عمل کند.

دولت سوریه یک گروه تروریستی را مسئول این خشونت ها دانسته است.
XS
SM
MD
LG